UNICEF Polska – raport alternatywny
Autorstwa
Każdy kraj, który ratyfikował Konwencję o prawach dziecka, ma obowiązek co pięć lat przedstawić oficjalny raport z realizacji zapisów tego dokumentu. Polski rząd przedstawił taki raport Komitetowi Praw Dziecka w tym roku. Poza stroną rządową, swój raport przygotowały organizacje pozarządowe. W dokumencie tym (tzw. Raporcie Alternatywnym) znajdują się uwagi i rekomendacje do stanu przestrzegania praw dziecka w Polsce. We wrześniu br., podczas Sesji Roboczej Komitetu Praw Dziecka w Genewie polskie organizacje pozarządowe zaprezentowały swój raport. Na podstawie obu raportów (rządu polskiego i organizacji pozarządowych) Komitet Praw Dziecka przygotuje Zalecenia dla Polski.
Raport Alternatywny został opracowany przez 13 wiodących polskich organizacji pozarządowych. Organizacje zwracają uwagę na to, że duża część Zaleceń Komitetu Praw Dziecka z roku 2015 niestety nie doczekała się realizacji. Tegoroczny Raport Alternatywny nie omawia wszystkich kwestii związanych z nieprzestrzeganiem w Polsce Konwencji o prawach dziecka, skupiając się jedynie na tych, które są najistotniejsze z punktu widzenia dobra dziecka oraz wchodzą w obszar działań organizacji-autorów raportu.
Raport organizacji pozarządowych składa się z ośmiu części. Każdą z nich zamykają rekomendacje określonych działań. Pierwsza część raportu dotyczy oceny ogólnych środków wdrażania, czyli m.in. legislacji, polityki i strategii na rzecz dzieci, koordynacji działań czy propagowania praw dziecka w Polsce. Druga część mówi o zasadach ogólnych, czyli przeciwdziałaniu dyskryminacji w Polsce, respektowaniu poglądów dziecka (także dzieci cudzoziemskich) czy uczestnictwie najmłodszych w życiu społecznym. Kolejna część dotyczy praw i wolności osobistych. W tej części organizacje przypominają o problemie bezpaństwowości dzieci, prawie do poznania swojego pochodzenia oraz wolności sumienia, wyznania, wypowiedzi czy pokojowych zgromadzeń. W czwartej części raportu mowa jest o problemie przemocy i wykorzystania seksualnego najmłodszych. Ważnym elementem, na który zwracają uwagę organizacje jest konieczność ochrony dzieci przed wykorzystaniem seksualnym w Internecie i walka z autorami patotreści.
W kolejnej części, organizacje pozarządowe zwracają uwagę na problemy, jakich doświadczają dzieci w pieczy zastępczej, zwłaszcza małe dzieci i najmłodsi ze specjalnymi potrzebami. W szóstej części, Raport Alternatywny mówi o dzieciach z niepełnosprawnością, dostępie do opieki zdrowotnej, szczególnie w zakresie zdrowia psychicznego. Autorzy poruszają trudny temat ubóstwa i wykluczenia społecznego dzieci, a także ich bezdomności. W przedostatniej części raportu można przeczytać o problemach dotyczących systemu edukacji w naszym kraju, integracji dzieci romskich czy dostępie do opieki żłobkowej i przedszkolnej. W tym miejscu organizacje poruszają także temat prawa do wypoczynku i zabawy, które jest istotne z punktu widzenia rozwoju młodego człowieka. Ostatnia część raportu dotyczy kwestii dzieci uchodźców, handlu dziećmi, wymiaru sprawiedliwości dla nieletnich oraz dzieci romskich.
Recently added entries. We invite you to read the latest entries.
-
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi. część 1
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi.
Część 1 – podręcznik -
MATEXI inspiruje i pomaga
Wspierać można w różny sposób. Taki pomysł na pomaganie ma MATEXI Polska.
-
Ozdoby świąteczne
Świąteczne ozdoby z różnych krajów świata, różnych kultur, różnych projektów, ale z tym samym przesłaniem: POKÓJ-WSPÓŁPRACA-ZROZUMIENIE
-
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszk. Wydawnictwo Agora. rok 2021
-
Zmiany w Fundacji
Nastąpiły, ustalane od pewnego czasu zmiany w Fundacji. Zmiany w Zarządzie w Radzie i adresie siedziby.
-
Kompetencje społeczne zawodowych rodziców zastępczych
Jan Basiaga i Iwona Łukasik prezentują badania własne dotyczące kompetencji społecznych zawodowych rodziców zastępczych – Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2020; 593 (8): 44-58
-
滋賀はどこにあるか知っていますか?
To cykl spotkań studentów z Uniwersytetu Shiga w Japonii z mieszkańcami “Małego Księcia” w Krakowie. To co poznane / oswojone, staje się przyjazne. Uczymy się od siebie.
-
Opowieści Nierodziców (?)
Warsztaty pisania osobistych historii które poprowadzi Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, psycholog z wykształcenia.
-
uSAMODZIELNIeni finansowo
Projekt obejmuje kształtowanie umiejętności właściwego dysponowania zasobami. Jego głównym zamysłem jest wyposażenie 90 osób działających na rzecz dzieci w pieczy zastępczej w podstawową wiedzą i kompetencje z zakresu ekonomii i finansów.
-
djembe, conga i bongosy
Może u kogoś tylko zajmują miejsce. My chętnie przyjmiemy. Djambe, conga, bongosy i inne instrumenty perkusyjne.
-
Love and home is a necessity like oxygen.
Wzięli pod swoją opiekę dzieci chore, wymagające opieki i poświęcenia. Jak sami twierdzą, dają dzieciom siebie, jednak od nich dostają jeszcze więcej: miłość, radość życia, wolę walki.
-
The Queen’s Gambit – mini series
The Queen’s Gambit is a story about an orphanage pupil, whose stay in the institution has left its mark on my life. An official Netflix mini-series.
-
Training for candidates for Foster Families
Kandydaci na rodziny zastępcze, muszą ukończyć odpowiednie szkolenia. Przez kilka lat byliśmy zapraszani by opowiedzieć o realiach pieczy zastępczej.
-
Collaboration. Around the competences of the future
Celem konferencji była wymiana doświadczeń, wiedzy i myśli na temat współpracy, kompetencji przyszłości i reakcji na zmianę w sektorach polityki społecznej i rynku pracy, oraz między nimi.
-
Four Ordinary Bowls
Iwona Chmielewska. Wydawnictwo Format, year 2013
-
Am I cooking better than Auntie ..?
Projekt Gotujemy lepiej od Cioci ..? jestem zaangażowaniem dzieciaków i młodzieńców mieszkających w Mały Ksiaze na współprace, na usamodzielnianie, na kreatywne i zdrowe gotowanie.
-
I trampled a black cat by accident
Filip Zawada, Wydawnictwo ZNAK, year 2019
-
S.O.S. Let’s talk about children.
As PROJEKT ROZ Foundation, together with the Jacek and Piotr Michalski Foundation, we are carrying out a series of free educational virtual workshop for foster caretakers.
-
“Le Petit Prince”
Implementation of the public task of supporting the family and the system of foster care: running a family type care and educational facility for 8 pupils in the Municipality of Krakow.