The Fosters
Autorstwa Elżbieta Matusiak
The Fosters – amerykański serial dramatyczny, emitowany przez ABC Family. Został stworzony przez Petera Paige i Bradleya Bradeweg, a jego produkcją zajmuje się Nuyorican Productions prowadzona przez piosenkarkę i aktorkę, a zarazem producentkę wykonawczą serialu, Jennifer Lopez. Pięć sezonów ponad 100 odcinków emitowanych między 2013 a 2018 rokiem. W Polsce premiera w roku 2015. Obecnie dostępny na Disney+.
„The Fosters” zasadniczo kręci się wokół życia Stef i Leny oraz ich wieloetnicznej i mieszanej rodziny. Wydarzenia rozgrywają się głównie na cichych przedmieściach San Diego oraz w szkole, w której Lena jest wicedyrektorką. Widzimy, jak rodzina próbuje radzić sobie z biologicznym synem Stefa i adoptowanymi bliźniakami. Do tego dochodzi dwoje dzieci, które przyjmują i później adoptują. Zarządzanie jednym dzieckiem jest trudne, pomyśl, jak to jest, gdy dwie pracujące mamy zajmują się pięciorgiem dzieci. Nieuchronnie staje się ciężka sytuacja, kiedy Stef i Lena wspólnie rozwiązują problem, pierwsza z jej surowym nastawieniem, a druga ze zrozumieniem i współczuciem.
Pierwsze słowo, o którym myślę oglądając kolejne odcinki serialu, to – zrozumienie. Są jeszcze kolejne, inne – więzy, relacje, rodzina, współpraca, trauma, poprawczak, RAD, płciowość, kłopoty, rodziny biologiczne, dorastanie, system, instytucje, przepisy, zasady, codzienność. Ale tak w dwóch słowach to serial o pieczy zastępczej. Jeśli wszyscy już oglądali i tylko ja tak późno go odnalazłam, to nie zaszkodzi sobie przypomnieć i zobaczyć kolejny raz. Jeśli jest jeszcze ktoś kto nie widział polecam. Obsada aktorska ciekawa, gra dobra, pokazanie tematu prawdziwe. Czego trzeba więcej?
Cytując wpis ze strony – po pięciu sezonach, ostatecznie zdecydowaliśmy, że nadszedł czas, aby zobaczyć, jak dzieci dorastają i wysyłać je w dorosłość, aby stawili czoła nowym wyzwaniom. Wiedzieliśmy, że podążając za Marianą i Callie do Los Angeles, możemy dalej rozwijać dziedzictwo „The Fosters”, jednocześnie skupiając się na tym kluczowym momencie w życiu młodego dorosłego, kiedy próbuje znaleźć swoje miejsce w świecie”.
Recently added entries. We invite you to read the latest entries.
-
NON-FICTION 2022
Rozmowa o pieczy zastępczej, przeprowadzona w czasie Festiwalu Non – Fiction w Krakowie w 2022 roku z Martą Wroniszewską i Elżbietą Matusiak
-
Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej
Deinstytucjonalizacja. Co o niej wiemy? To droga czy efekt? Czy zmierzamy w słusznym kierunku?
-
FAL Fun A-Long – Miłość do kwadratu
FAL (CAL+KAL) ‘Miłość do kwadratu’ to wspólna przygoda szydełkowo-drutowa i wsparcie Fundacji PROJEKT ROZ. Jednocześnie propagowanie wiedzy o pieczy zastępczej.
-
Raport NIK – Za dużo domów dziecka, za mało rodzin zastępczych
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa o pieczy zastępczej. Zgodnie z jej postanowieniami państwo ma obowiązek zapewnić opiekę zastępczą dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych względów nie mogą sprawować nad nim opieki.
-
The Fosters
The Fosters – amerykański serial dramatyczny. Tak w dwóch słowach to serial o pieczy zastępczej.
-
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi. część 1
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi.
Część 1 – podręcznik -
MATEXI inspiruje i pomaga
Wspierać można w różny sposób. Taki pomysł na pomaganie ma MATEXI Polska.
-
Ozdoby świąteczne
Świąteczne ozdoby z różnych krajów świata, różnych kultur, różnych projektów, ale z tym samym przesłaniem: POKÓJ-WSPÓŁPRACA-ZROZUMIENIE
-
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszk. Wydawnictwo Agora. rok 2021
-
Zmiany w Fundacji
Nastąpiły, ustalane od pewnego czasu zmiany w Fundacji. Zmiany w Zarządzie w Radzie i adresie siedziby.
-
Kompetencje społeczne zawodowych rodziców zastępczych
Jan Basiaga i Iwona Łukasik prezentują badania własne dotyczące kompetencji społecznych zawodowych rodziców zastępczych – Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2020; 593 (8): 44-58
-
滋賀はどこにあるか知っていますか?
To cykl spotkań studentów z Uniwersytetu Shiga w Japonii z mieszkańcami “Małego Księcia” w Krakowie. To co poznane / oswojone, staje się przyjazne. Uczymy się od siebie.
-
Opowieści Nierodziców (?)
Warsztaty pisania osobistych historii które poprowadzi Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, psycholog z wykształcenia.
-
uSAMODZIELNIeni finansowo
Projekt obejmuje kształtowanie umiejętności właściwego dysponowania zasobami. Jego głównym zamysłem jest wyposażenie 90 osób działających na rzecz dzieci w pieczy zastępczej w podstawową wiedzą i kompetencje z zakresu ekonomii i finansów.
-
djembe, conga i bongosy
Może u kogoś tylko zajmują miejsce. My chętnie przyjmiemy. Djambe, conga, bongosy i inne instrumenty perkusyjne.
-
Love and home is a necessity like oxygen.
Wzięli pod swoją opiekę dzieci chore, wymagające opieki i poświęcenia. Jak sami twierdzą, dają dzieciom siebie, jednak od nich dostają jeszcze więcej: miłość, radość życia, wolę walki.
-
The Queen’s Gambit – mini series
The Queen’s Gambit is a story about an orphanage pupil, whose stay in the institution has left its mark on my life. An official Netflix mini-series.
-
Training for candidates for Foster Families
Kandydaci na rodziny zastępcze, muszą ukończyć odpowiednie szkolenia. Przez kilka lat byliśmy zapraszani by opowiedzieć o realiach pieczy zastępczej.
-
Collaboration. Around the competences of the future
Celem konferencji była wymiana doświadczeń, wiedzy i myśli na temat współpracy, kompetencji przyszłości i reakcji na zmianę w sektorach polityki społecznej i rynku pracy, oraz między nimi.
-
Four Ordinary Bowls
Iwona Chmielewska. Wydawnictwo Format, year 2013