Dom w butelce
Autorstwa Olga Kulig

Dom w butelce. Rozmowy z dorosłymi dziećmi alkoholików. to książka napisana przez Agnieszkę Jucewicz, Magdalenę Kicińska i wydana przez Wydawnictwo Agora, Warszawa 2021.
Budowanie statków w butelce to marynistyczne rzemiosło sięgające XVIII wieku. Wymaga od artysty ogromnej precyzji i finezji. Przy pomocy szpatułki i pęsety wprowadza on przez szyjkę butelki maleńkie elementy, które wewnątrz szklanego pojemnika skleja w misterną całość.
W butelce można budować nie tylko statki. Niektórzy budują tak całe domy. To żmudny i czasochłonny proces, często trwa przez kilka pokoleń. Do butelki wprowadza się drobne elementy konstrukcyjne. Parentyfikację, poczucie winy, wstyd, samotność, nadmierną potrzebę kontroli, lęki, odczucie porzucenia, nieufność, przemoc i traumę. Skleja się je wszystkie ze sobą za pomocą specjalnego kleju, wykonanego na bazie alkoholu. Taki domek w butelce bardzo ładnie prezentuje się z zewnątrz. Głównie dlatego, że szkło jest grube, nie przepuszcza dźwięków, krzyków, gróźb ani próśb. Często też nie wypuszcza swoich mieszkańców, szyjka butelki jest długa, wąska i śliska. Trudno przez nią wyjść samodzielnie.
Agnieszka Jucewicz i Magdalena Kicińska wydały książkę “Dom w butelce” będącą zapisem rozmów z dorosłymi dziećmi alkoholików. Wszystkie te opowieści są do siebie bardzo podobne, choć mają kilka wariantów. Na przykład takimi różnymi wariantami są role, które przybierali rozmówcy autorek w dzieciństwie: bohatera, maskotki, cienia.
Celem autorek nie jest pokazanie zaburzonego dzieciństwa dzieci alkoholików, a trudnej dorosłości jaka z niego wynikła. Wszyscy bohaterowie czują się w jakimś sensie wybrakowani, niekompletni, niekompetentni. Straumatyzowani. Choć z nadludzkim wysiłkiem opuścili butelkę, z której pochodzą, to nadal nie są wolni.
Książka wymusza też na czytelniku pewną refleksję. Kto jest tym finezyjnym rzemieślnikiem tworzącym domy w butelce?
Więcej rekomendowanych książek znajdziesz tutaj.
Recently added entries. We invite you to read the latest entries.
-
NON-FICTION 2022
Rozmowa o pieczy zastępczej, przeprowadzona w czasie Festiwalu Non – Fiction w Krakowie w 2022 roku z Martą Wroniszewską i Elżbietą Matusiak
-
Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej
Deinstytucjonalizacja. Co o niej wiemy? To droga czy efekt? Czy zmierzamy w słusznym kierunku?
-
FAL Fun A-Long – Miłość do kwadratu
FAL (CAL+KAL) ‘Miłość do kwadratu’ to wspólna przygoda szydełkowo-drutowa i wsparcie Fundacji PROJEKT ROZ. Jednocześnie propagowanie wiedzy o pieczy zastępczej.
-
Raport NIK – Za dużo domów dziecka, za mało rodzin zastępczych
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa o pieczy zastępczej. Zgodnie z jej postanowieniami państwo ma obowiązek zapewnić opiekę zastępczą dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych względów nie mogą sprawować nad nim opieki.
-
The Fosters
The Fosters – amerykański serial dramatyczny. Tak w dwóch słowach to serial o pieczy zastępczej.
-
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi. część 1
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi.
Część 1 – podręcznik -
MATEXI inspiruje i pomaga
Wspierać można w różny sposób. Taki pomysł na pomaganie ma MATEXI Polska.
-
Ozdoby świąteczne
Świąteczne ozdoby z różnych krajów świata, różnych kultur, różnych projektów, ale z tym samym przesłaniem: POKÓJ-WSPÓŁPRACA-ZROZUMIENIE
-
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszk. Wydawnictwo Agora. rok 2021
-
Zmiany w Fundacji
Nastąpiły, ustalane od pewnego czasu zmiany w Fundacji. Zmiany w Zarządzie w Radzie i adresie siedziby.
-
Kompetencje społeczne zawodowych rodziców zastępczych
Jan Basiaga i Iwona Łukasik prezentują badania własne dotyczące kompetencji społecznych zawodowych rodziców zastępczych – Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2020; 593 (8): 44-58
-
滋賀はどこにあるか知っていますか?
To cykl spotkań studentów z Uniwersytetu Shiga w Japonii z mieszkańcami “Małego Księcia” w Krakowie. To co poznane / oswojone, staje się przyjazne. Uczymy się od siebie.
-
Opowieści Nierodziców (?)
Warsztaty pisania osobistych historii które poprowadzi Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, psycholog z wykształcenia.
-
uSAMODZIELNIeni finansowo
Projekt obejmuje kształtowanie umiejętności właściwego dysponowania zasobami. Jego głównym zamysłem jest wyposażenie 90 osób działających na rzecz dzieci w pieczy zastępczej w podstawową wiedzą i kompetencje z zakresu ekonomii i finansów.
-
djembe, conga i bongosy
Może u kogoś tylko zajmują miejsce. My chętnie przyjmiemy. Djambe, conga, bongosy i inne instrumenty perkusyjne.
-
Love and home is a necessity like oxygen.
Wzięli pod swoją opiekę dzieci chore, wymagające opieki i poświęcenia. Jak sami twierdzą, dają dzieciom siebie, jednak od nich dostają jeszcze więcej: miłość, radość życia, wolę walki.
-
The Queen’s Gambit – mini series
The Queen’s Gambit is a story about an orphanage pupil, whose stay in the institution has left its mark on my life. An official Netflix mini-series.
-
Training for candidates for Foster Families
Kandydaci na rodziny zastępcze, muszą ukończyć odpowiednie szkolenia. Przez kilka lat byliśmy zapraszani by opowiedzieć o realiach pieczy zastępczej.
-
Collaboration. Around the competences of the future
Celem konferencji była wymiana doświadczeń, wiedzy i myśli na temat współpracy, kompetencji przyszłości i reakcji na zmianę w sektorach polityki społecznej i rynku pracy, oraz między nimi.
-
Four Ordinary Bowls
Iwona Chmielewska. Wydawnictwo Format, year 2013