Projekt roz logo

Autorstwa Olga Kulig

Dom w Butelce - książka

Dom w butelce. Rozmowy z dorosłymi dziećmi alkoholików. to książka napisana przez Agnieszkę Jucewicz, Magdalenę Kicińska i wydana przez Wydawnictwo Agora, Warszawa 2021.

Budowanie statków w butelce to marynistyczne rzemiosło sięgające XVIII wieku. Wymaga od artysty ogromnej precyzji i finezji. Przy pomocy szpatułki i pęsety wprowadza on przez szyjkę butelki maleńkie elementy, które wewnątrz szklanego pojemnika skleja w misterną całość.

W butelce można budować nie tylko statki. Niektórzy budują tak całe domy. To żmudny i czasochłonny proces, często trwa przez kilka pokoleń. Do butelki wprowadza się drobne elementy konstrukcyjne. Parentyfikację, poczucie winy, wstyd, samotność, nadmierną potrzebę kontroli, lęki, odczucie porzucenia, nieufność, przemoc i traumę. Skleja się je wszystkie ze sobą za pomocą specjalnego kleju, wykonanego na bazie alkoholu. Taki domek w butelce bardzo ładnie prezentuje się z zewnątrz. Głównie dlatego, że szkło jest grube, nie przepuszcza dźwięków, krzyków, gróźb ani próśb. Często też nie wypuszcza swoich mieszkańców, szyjka butelki jest długa, wąska i śliska. Trudno przez nią wyjść samodzielnie.

Agnieszka Jucewicz i Magdalena Kicińska wydały książkę “Dom w butelce” będącą zapisem rozmów z dorosłymi dziećmi alkoholików. Wszystkie te opowieści są do siebie bardzo podobne, choć mają kilka wariantów. Na przykład takimi różnymi wariantami są role, które przybierali rozmówcy autorek w dzieciństwie: bohatera, maskotki, cienia.

Celem autorek nie jest pokazanie zaburzonego dzieciństwa dzieci alkoholików, a trudnej dorosłości jaka z niego wynikła. Wszyscy bohaterowie czują się w jakimś sensie wybrakowani, niekompletni, niekompetentni. Straumatyzowani. Choć z nadludzkim wysiłkiem opuścili butelkę, z której pochodzą, to nadal nie są wolni.

Książka wymusza też na czytelniku pewną refleksję. Kto jest tym finezyjnym rzemieślnikiem tworzącym domy w butelce?

Więcej rekomendowanych książek znajdziesz tutaj.