Mamy instytucje kontrolujące, a co ze WSPIERAJĄCYMI?
Autorstwa Elżbieta Matusiak

„MAMY DWIE INSTYTUCJE KONTROLUJĄCE. NIE MAMY INSTYTUCJI WSPIERAJĄCEJ”: ZAWODOWI RODZICE ZASTĘPCZY O SYSTEMIE WSPARCIA RODZINNEJ PIECZY ZASTĘPCZEJ. POJEDYNCZE STUDIUM PRZYPADKU. Całość opublikowano w Wydawnictwie Polityka Społeczna nr 4/2023. Dr Jana Basiaga porusza ważne dla opiekunów zastępczych tematy, o których w naszym środowisku rozmawiamy od kilku, a może nawet kilkunastu lat.
Czy dotrwamy do momentu, kiedy będziemy wspierani? To jak wszystko w pieczy zastępczej delikatna kwestia.
„/…/ badacze wskazują, że nawet jeśli opiekunowie zastępczy mają wysoką ogólną satysfakcję, to brak zadowolenia tylko w jednym obszarze funkcjonowania może przełożyć się na decyzję o rezygnacji z pełnionej funkcji (Vanderfaeillie i in., 2016).” Można w nim znaleźć ciekawe, choć myślę, że dla opiekunów/rodziców zastępczych nieodkrywcze informacje wynikające z analizy literatury naukowej, w większości zagranicznej. Przytoczę jeszcze jeden obszerny fragment artykułu. „Badania realizowane w USA oraz w Australii wykazały, że rodzice zastępczy, którzy czują, że są uznawani za integralnych członków systemu pieczy zastępczej, rzadziej rezygnują z pełnionej funkcji (Eaton i Caltabiano, 2009; Geiger, Hayes i Lietz, 2013; Cooley, Thompson i Wojciak, 2017). Rodzice zastępczy chcą być uznawani za istotny element zespołu opieki nad dzieckiem i wsparcia rodziny oraz oczekują, aby ich opinie na temat przyszłości dzieci, którymi się opiekują, miały swój udział w procesach decyzyjnych (Hudson i Levasseur, 2002; Buehler i in., 2006). Kanadyjscy badacze wykazali, że rodzice zastępczy, którzy rozważają rezygnację z pełnionej funkcji, często zgłaszają problem trudnych lub negatywnych relacji z pracownikami instytucji wspierających (Rhodes, Orme i Buehler, 2001; Rodger, Cummings i Leschied, 2006). W różnych badaniach rodzice zastępczy konsekwentnie zgłaszali, że oczekują otwartych relacji ukierunkowanych na partnerstwo, wzajemne zrozumienie, szczerość oraz otwartość (Buehler i in., 2003; Gerring, Kemp i Marcenko, 2008; Hollin i Larkin, 2011; Randle i in., 2012”
wyniki badań
Polski system pieczy zastępczej, a w szczególności rodzinnej pieczy zastępczej przeżywa kryzys. Słowa, zapewnienia czy nawet ogólnopolskie kampanie niewiele zmienią, jeśli między innymi nie ulegnie zmianie nie tylko myślenie, ale przede wszystkim działanie w obszarze zadań instytucji wspierających rodziny zastępcze i przeniesienie energii pracowników tych instytucji z działań kontrolno-nadzorujących na działania wspierające. Wyniki badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Śląski w Katowicach warto przeczytać.
Czy teren badań jest wyjątkowy, i w innych obszarach Polski wyniki byłyby inne, nazwijmy to bardziej optymistyczne? Posiłkując się rozmowami prowadzonymi w mediach społecznych w tym w wielu grupach zamkniętych pokuszę się o odpowiedź na to pytanie. Nie. Tak jest w wielu miejscach w Polce, w zbyt wielu, żeby milczeć w tej kwestii czy uważać, że badanie i wypowiedzi badanych to jakieś szczególne wyjątki. Instytucje kontrolujące mają się niestety całkiem dobrze.
Zapraszam do lektury, a autorowi, z którym znamy się od roku 2017 dziękuję za zainteresowanie tematem pieczy zastępczej.
Recently added entries. We invite you to read the latest entries.
-
NON-FICTION 2022
Rozmowa o pieczy zastępczej, przeprowadzona w czasie Festiwalu Non – Fiction w Krakowie w 2022 roku z Martą Wroniszewską i Elżbietą Matusiak
-
Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej
Deinstytucjonalizacja. Co o niej wiemy? To droga czy efekt? Czy zmierzamy w słusznym kierunku?
-
FAL Fun A-Long – Miłość do kwadratu
FAL (CAL+KAL) ‘Miłość do kwadratu’ to wspólna przygoda szydełkowo-drutowa i wsparcie Fundacji PROJEKT ROZ. Jednocześnie propagowanie wiedzy o pieczy zastępczej.
-
Raport NIK – Za dużo domów dziecka, za mało rodzin zastępczych
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa o pieczy zastępczej. Zgodnie z jej postanowieniami państwo ma obowiązek zapewnić opiekę zastępczą dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych względów nie mogą sprawować nad nim opieki.
-
The Fosters
The Fosters – amerykański serial dramatyczny. Tak w dwóch słowach to serial o pieczy zastępczej.
-
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi. część 1
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi.
Część 1 – podręcznik -
MATEXI inspiruje i pomaga
Wspierać można w różny sposób. Taki pomysł na pomaganie ma MATEXI Polska.
-
Ozdoby świąteczne
Świąteczne ozdoby z różnych krajów świata, różnych kultur, różnych projektów, ale z tym samym przesłaniem: POKÓJ-WSPÓŁPRACA-ZROZUMIENIE
-
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszk. Wydawnictwo Agora. rok 2021
-
Zmiany w Fundacji
Nastąpiły, ustalane od pewnego czasu zmiany w Fundacji. Zmiany w Zarządzie w Radzie i adresie siedziby.
-
Kompetencje społeczne zawodowych rodziców zastępczych
Jan Basiaga i Iwona Łukasik prezentują badania własne dotyczące kompetencji społecznych zawodowych rodziców zastępczych – Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2020; 593 (8): 44-58
-
滋賀はどこにあるか知っていますか?
To cykl spotkań studentów z Uniwersytetu Shiga w Japonii z mieszkańcami “Małego Księcia” w Krakowie. To co poznane / oswojone, staje się przyjazne. Uczymy się od siebie.
-
Opowieści Nierodziców (?)
Warsztaty pisania osobistych historii które poprowadzi Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, psycholog z wykształcenia.
-
uSAMODZIELNIeni finansowo
Projekt obejmuje kształtowanie umiejętności właściwego dysponowania zasobami. Jego głównym zamysłem jest wyposażenie 90 osób działających na rzecz dzieci w pieczy zastępczej w podstawową wiedzą i kompetencje z zakresu ekonomii i finansów.
-
djembe, conga i bongosy
Może u kogoś tylko zajmują miejsce. My chętnie przyjmiemy. Djambe, conga, bongosy i inne instrumenty perkusyjne.
-
Love and home is a necessity like oxygen.
Wzięli pod swoją opiekę dzieci chore, wymagające opieki i poświęcenia. Jak sami twierdzą, dają dzieciom siebie, jednak od nich dostają jeszcze więcej: miłość, radość życia, wolę walki.
-
The Queen’s Gambit – mini series
The Queen’s Gambit is a story about an orphanage pupil, whose stay in the institution has left its mark on my life. An official Netflix mini-series.
-
Training for candidates for Foster Families
Kandydaci na rodziny zastępcze, muszą ukończyć odpowiednie szkolenia. Przez kilka lat byliśmy zapraszani by opowiedzieć o realiach pieczy zastępczej.
-
Collaboration. Around the competences of the future
Celem konferencji była wymiana doświadczeń, wiedzy i myśli na temat współpracy, kompetencji przyszłości i reakcji na zmianę w sektorach polityki społecznej i rynku pracy, oraz między nimi.
-
Four Ordinary Bowls
Iwona Chmielewska. Wydawnictwo Format, year 2013