Projekt roz logo

Autorstwa Monika Wyżga

Pierwszy raz przekroczyłam progi rodzinnego domu dziecka „Mały Książę” w listopadzie 2005r.

Dopiero się urządzano, ale byli już pierwsi mieszkańcy. Ela Matusiak ogłosiła na forum robótek ręcznych, że oczekuje na pomoc w przystrojeniu świątecznie domu. Ja przywiozłam wówczas kubki. Nie było ich gdzie postawić, bo mebli kuchennych jeszcze nie było. Szczerze, myślałam, że wpadam na chwilę. Każdy lubi poczuć się dobry przed świętami,
a potem wracamy zagonieni do rzeczywistości.

Niedługo potem Ela zaprosiła na oglądanie już urządzonego i ozdobionego rękodziełem domu. I wtedy zrozumiałam, jaka jest różnica między domem dziecka, a rodzinnym domem dziecka. Ten dom był taki… zwykły, jak inne świątecznie udekorowane domy. Pachniało choinką, ciastem, było gwarno i wesoło, gitara, śpiewy, goście. Żadnych tam dziecięcych występów, wierszyków i „pokazywania pokoików miłym gościom”. Potem wiele jeszcze było okazji do spotkań – urodziny, przygotowywanie kartek świątecznych.

10 lat później z końcem roku także Ela i Jacek gościli wszystkich przyjaciół Domu. I znów nie było występów, wierszyków i „pokazywania”, za to było jak w domu na urodzinach – stół zastawiony smakołykami robionymi przez wszystkich mieszkańców, odświętnie ubrane dziewczyny częstowały gości, wesołe rozmowy w małych grupkach z osobami znanymi od lat lub nowo poznanymi. Atmosfera podniosła, ale bardzo swobodna. Drobne upominki, od nas ponownie kubeczki (tym razem trafiły do zupełnie nowej kuchni, ale o tym innym razem).

Są na świecie osoby, które chcą czynić dobrze, pomagać, oraz są miejsca, gdzie ta pomoc jest potrzebna. Mądra, dyskretna pomoc, z szacunkiem i bez ingerowania w prywatność. I jakoś tak się dzieje, że te osoby potrafią się odnaleźć i zrozumieć. Dorośli, którzy nie potrzebują nagłaśniać, że oto „mają gest”, wystarcza im serdeczne dziękuję i widok obdarowanych młodych ludzi, którzy korzystają, cieszą się, rozwijają skrzydła. W Małym Księciu spotkało się wiele takich osób, nie mieściliśmy się w sali podczas uroczystości.

Recently added entries. We invite you to read the latest entries.