10 – lecie “Małego Księcia”
Autorstwa Monika Wyżga
Pierwszy raz przekroczyłam progi rodzinnego domu dziecka „Mały Książę” w listopadzie 2005r.
Dopiero się urządzano, ale byli już pierwsi mieszkańcy. Ela Matusiak ogłosiła na forum robótek ręcznych, że oczekuje na pomoc w przystrojeniu świątecznie domu. Ja przywiozłam wówczas kubki. Nie było ich gdzie postawić, bo mebli kuchennych jeszcze nie było. Szczerze, myślałam, że wpadam na chwilę. Każdy lubi poczuć się dobry przed świętami,
a potem wracamy zagonieni do rzeczywistości.
Niedługo potem Ela zaprosiła na oglądanie już urządzonego i ozdobionego rękodziełem domu. I wtedy zrozumiałam, jaka jest różnica między domem dziecka, a rodzinnym domem dziecka. Ten dom był taki… zwykły, jak inne świątecznie udekorowane domy. Pachniało choinką, ciastem, było gwarno i wesoło, gitara, śpiewy, goście. Żadnych tam dziecięcych występów, wierszyków i „pokazywania pokoików miłym gościom”. Potem wiele jeszcze było okazji do spotkań – urodziny, przygotowywanie kartek świątecznych.
10 lat później z końcem roku także Ela i Jacek gościli wszystkich przyjaciół Domu. I znów nie było występów, wierszyków i „pokazywania”, za to było jak w domu na urodzinach – stół zastawiony smakołykami robionymi przez wszystkich mieszkańców, odświętnie ubrane dziewczyny częstowały gości, wesołe rozmowy w małych grupkach z osobami znanymi od lat lub nowo poznanymi. Atmosfera podniosła, ale bardzo swobodna. Drobne upominki, od nas ponownie kubeczki (tym razem trafiły do zupełnie nowej kuchni, ale o tym innym razem).
Są na świecie osoby, które chcą czynić dobrze, pomagać, oraz są miejsca, gdzie ta pomoc jest potrzebna. Mądra, dyskretna pomoc, z szacunkiem i bez ingerowania w prywatność. I jakoś tak się dzieje, że te osoby potrafią się odnaleźć i zrozumieć. Dorośli, którzy nie potrzebują nagłaśniać, że oto „mają gest”, wystarcza im serdeczne dziękuję i widok obdarowanych młodych ludzi, którzy korzystają, cieszą się, rozwijają skrzydła. W Małym Księciu spotkało się wiele takich osób, nie mieściliśmy się w sali podczas uroczystości.
-
Mówimy o tym głośno
Najwyższy czas przekazać informacje o tym jak bardzo są potrzebni opiekunowie/rodzice zastępczy, dlaczego ich nie ma i co można zrobić, żeby nie tylko zostali ci którzy już tworzą rodziny zastępcze, ale pojawiali się kolejni kandydaci do ich prowadzenia.
-
Standardy Ochrony Małoletnich
15 sierpnia 2024, na mocy ustawy Kamilka, w całej Polsce zaczynają obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Dzisiaj zaczęły obowiązywać także w Fundacji PROJEKT ROZ.
-
Niewidzialne Dzieci w kontekstach
Kim są dzieci, które są niewidzialne dla systemu, lub co do których nie widzi się wystarczającego powodu istnienia i życia w godnych warunkach rozwojowych, edukacyjnych, rówieśniczych? Wymykają się, są niewidzialne lub spychane są na margines usług.
-
105 portretów Polek
Elżbieta Matusiak to bohaterka cyklu “105 portretów Polek”. W grudniu motywem przewodnim jest “Rodzina”.
Taki mój Portret przedstawiła Paulina Zywart.
-
Współpraca
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, Firmą Unit Unicorn i Fundacją PROJEKT ROZ.
-
Darowizna od opiekunów zastępczych
Zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, za zstępnych uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej …
-
Nic nie czuję
Na poziomie społecznym chcemy wytłumaczyć (…), kim są ci młodzi ludzie, którzy borykają się z problemami psychicznymi i co sprawia, że są zmuszeni sięgać po pomoc. To słowa twórców filmu “Nic nie czuję”.
-
NON-FICTION 2022
Rozmowa o pieczy zastępczej, przeprowadzona w czasie Festiwalu Non – Fiction w Krakowie w 2022 roku z Martą Wroniszewską i Elżbietą Matusiak
-
Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej
Deinstytucjonalizacja. Co o niej wiemy? To droga czy efekt? Czy zmierzamy w słusznym kierunku?
-
FAL Fun A-Long – Miłość do kwadratu
FAL (CAL+KAL) ‘Miłość do kwadratu’ to wspólna przygoda szydełkowo-drutowa i wsparcie Fundacji PROJEKT ROZ. Jednocześnie propagowanie wiedzy o pieczy zastępczej.
-
Raport NIK – Za dużo domów dziecka, za mało rodzin zastępczych
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa o pieczy zastępczej. Zgodnie z jej postanowieniami państwo ma obowiązek zapewnić opiekę zastępczą dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych względów nie mogą sprawować nad nim opieki.
-
The Fosters
The Fosters – amerykański serial dramatyczny. Tak w dwóch słowach to serial o pieczy zastępczej.
-
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi. część 1
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi.
Część 1 – podręcznik -
MATEXI inspiruje i pomaga
Wspierać można w różny sposób. Taki pomysł na pomaganie ma MATEXI Polska.
-
Ozdoby świąteczne
Świąteczne ozdoby z różnych krajów świata, różnych kultur, różnych projektów, ale z tym samym przesłaniem: POKÓJ-WSPÓŁPRACA-ZROZUMIENIE
-
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszk. Wydawnictwo Agora. rok 2021
-
Zmiany w Fundacji
Nastąpiły, ustalane od pewnego czasu zmiany w Fundacji. Zmiany w Zarządzie w Radzie i adresie siedziby.
-
Kompetencje społeczne zawodowych rodziców zastępczych
Jan Basiaga i Iwona Łukasik prezentują badania własne dotyczące kompetencji społecznych zawodowych rodziców zastępczych – Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2020; 593 (8): 44-58
-
滋賀はどこにあるか知っていますか?
To cykl spotkań studentów z Uniwersytetu Shiga w Japonii z mieszkańcami “Małego Księcia” w Krakowie. To co poznane / oswojone, staje się przyjazne. Uczymy się od siebie.
-
Opowieści Nierodziców (?)
Warsztaty pisania osobistych historii które poprowadzi Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, psycholog z wykształcenia.