滋賀はどこにあるか知っていますか?
Autorstwa Elżbieta Matusiak
Do you know where Shiga is? We already do.
One day after the Tokyo 2021 Olympics began, we met with students from the University of
Shiga University. Admittedly only virtually, but for the past 2 years it’s actually normal. Preparations for the games began in November 2020. That was when Professor Chikakane wrote for the first time.
Meeting with students from Japan was an interesting experience. In a month, another one. And in February 2022 there is hope for personal contact, because students from Shiga will be in Poland and we plan to spend time together.
Unfortunately the Polish Post Office failed us and we didn’t receive the package with the necessary materials. The first meeting with Soroban took place without an abacus. But maybe it was supposed to be so, because more time could be spent admiring the Master in action. Rui Kitamura is Japanese Master of Soroban calculations, she took 1st place at the age of 12.
After the meeting we talked for a long time about the fact that in Polish school, no one teaches the use of abacus. We joked that if a student did the calculations from memory (multiplication of four-digit numbers), the teacher would write on the report card “where did you get this result?”.
It was a Saturday morning. It was time well spent.
* The graphic shows Shiga University’s mascot, which is Kamon-chan.
The project is supported by two embassies: Embassy of Poland in Japan and Embassy of Japan in Poland.
Information about the project is also found on the University’s webpage here.
Recently added entries. We invite you to read the latest entries.
-
Standardy Ochrony Małoletnich
15 sierpnia 2024, na mocy ustawy Kamilka, w całej Polsce zaczynają obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Dzisiaj zaczęły obowiązywać także w Fundacji PROJEKT ROZ.
-
Niewidzialne Dzieci w kontekstach
Kim są dzieci, które są niewidzialne dla systemu, lub co do których nie widzi się wystarczającego powodu istnienia i życia w godnych warunkach rozwojowych, edukacyjnych, rówieśniczych? Wymykają się, są niewidzialne lub spychane są na margines usług.
-
105 portretów Polek
Elżbieta Matusiak to bohaterka cyklu “105 portretów Polek”. W grudniu motywem przewodnim jest “Rodzina”.
Taki mój Portret przedstawiła Paulina Zywart.
-
Współpraca
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, Firmą Unit Unicorn i Fundacją PROJEKT ROZ.
-
Darowizna od opiekunów zastępczych
Zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, za zstępnych uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej …
-
Nic nie czuję
Na poziomie społecznym chcemy wytłumaczyć (…), kim są ci młodzi ludzie, którzy borykają się z problemami psychicznymi i co sprawia, że są zmuszeni sięgać po pomoc. To słowa twórców filmu “Nic nie czuję”.
-
NON-FICTION 2022
Rozmowa o pieczy zastępczej, przeprowadzona w czasie Festiwalu Non – Fiction w Krakowie w 2022 roku z Martą Wroniszewską i Elżbietą Matusiak
-
Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej
Deinstytucjonalizacja. Co o niej wiemy? To droga czy efekt? Czy zmierzamy w słusznym kierunku?
-
FAL Fun A-Long – Miłość do kwadratu
FAL (CAL+KAL) ‘Miłość do kwadratu’ to wspólna przygoda szydełkowo-drutowa i wsparcie Fundacji PROJEKT ROZ. Jednocześnie propagowanie wiedzy o pieczy zastępczej.
-
Raport NIK – Za dużo domów dziecka, za mało rodzin zastępczych
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa o pieczy zastępczej. Zgodnie z jej postanowieniami państwo ma obowiązek zapewnić opiekę zastępczą dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych względów nie mogą sprawować nad nim opieki.
-
The Fosters
The Fosters – amerykański serial dramatyczny. Tak w dwóch słowach to serial o pieczy zastępczej.
-
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi. część 1
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi.
Część 1 – podręcznik -
MATEXI inspiruje i pomaga
Wspierać można w różny sposób. Taki pomysł na pomaganie ma MATEXI Polska.
-
Ozdoby świąteczne
Świąteczne ozdoby z różnych krajów świata, różnych kultur, różnych projektów, ale z tym samym przesłaniem: POKÓJ-WSPÓŁPRACA-ZROZUMIENIE
-
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszk. Wydawnictwo Agora. rok 2021
-
Zmiany w Fundacji
Nastąpiły, ustalane od pewnego czasu zmiany w Fundacji. Zmiany w Zarządzie w Radzie i adresie siedziby.
-
Kompetencje społeczne zawodowych rodziców zastępczych
Jan Basiaga i Iwona Łukasik prezentują badania własne dotyczące kompetencji społecznych zawodowych rodziców zastępczych – Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2020; 593 (8): 44-58
-
滋賀はどこにあるか知っていますか?
To cykl spotkań studentów z Uniwersytetu Shiga w Japonii z mieszkańcami “Małego Księcia” w Krakowie. To co poznane / oswojone, staje się przyjazne. Uczymy się od siebie.
-
Opowieści Nierodziców (?)
Warsztaty pisania osobistych historii które poprowadzi Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, psycholog z wykształcenia.
-
uSAMODZIELNIeni finansowo
Projekt obejmuje kształtowanie umiejętności właściwego dysponowania zasobami. Jego głównym zamysłem jest wyposażenie 90 osób działających na rzecz dzieci w pieczy zastępczej w podstawową wiedzą i kompetencje z zakresu ekonomii i finansów.