Wspaniała Gilly
Autorstwa Olga Kulig
Wspaniała Gilly to książka Katherine Paterson, która jest przetłumaczona z oryginału ” The great Gilly Hopkins” i wydana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia w roku 2018.
O tym „że wszystkie te opowieści o szczęśliwym zakończeniu to kłamstwa”* dowiadujemy się w miarę zbierania kolejnych doświadczeń życiowych. Konfrontujemy wtedy nasze oczekiwania z rzeczywistością i prędzej czy później dochodzimy do wniosku, że życie toczy się swoim własnym rytmem, niezależnym od naszych wyobrażeń. Czasem jest szczęśliwe, czasem trudne, a my musimy je brać takim, jakim jest. Cieszyć się szczęściem, a z trudnościami się uporać. To chyba nazywa się dojrzałość.
Dojrzałości nie brakuje jedenastoletniej Gilly, bohaterce książki Katherine Paterson. W przypadku Gilly o jej dojrzałości nie zadecydował czas a bagaż doświadczeń, szczególnie tych złych. Najpierw porzuciła ją mama, potem odrzucały ją kolejne rodziny zastępcze. Czytelnik poznaje dziewczynkę, gdy ta jest w drodze do kolejnej rodziny. Tym razem Gilly ma twarde postanowienie, nie da się kolejny raz skrzywdzić. W tym celu wymyśliła plan: nie dopuści do tego, żeby ktoś ją polubił, nie mówiąc już o tym, że sama nie ma najmniejszego zamiaru przywiązywać się do ludzi czy miejsc.
Ważne tematy
Katherine Paterson dotyka w książce bardzo ważnych tematów. Pokazuje emocje i uczucia dziecka, które swoim zachowaniem oddaje wszystko to, co samo wcześniej dostało. Dziecka, które rozpaczliwie potrzebuje „być czyjeś”, więc gloryfikuje nieobecną i obojętną matkę ignorując przy tym innych. Autorka zadaje też pytanie o to, czy matka zastępcza ma prawo czuć i do jakiego stopnia może się zaangażować emocjonalnie. Matka zastępcza musi stworzyć kochający i troskliwy dom dla swojego podopiecznego, ale nigdy nie może zapomnieć, że to nie jej dziecko. Paterson pyta też o to, co ostatecznie jest lepsze dla dziecka, rodzina biologiczna czy zastępcza? A może da się kochać obie rodziny?
I choć problemy poruszane w książce są bardzo poważne, autorka opowiada je z niezwykłym poczuciem humoru i ciepłem. Czyni to książkę tym piękniejszą i subtelniejszą. Postaci bohaterów, chociaż jak to w literaturze dziecięcej nieco przerysowane, są wyjątkowo autentyczne, nie da się ich nie polubić. Ale nie dajcie się zwieść etykietce „literatura dziecięca”. To nie żadna bajka czy wymyślona dziecięca historyjka. Sporo dorosłych może się wiele nauczyć od wspaniałej i mądrej Gilly. Bo ta historia jest jak najbardziej prawdziwa.
*K.Peterson, „Wspaniała Gilly”, Warszawa 2018, str. 194.
? Więcej rekomendowanych książek znajdziecie tutaj.
-
Mówimy o tym głośno
Najwyższy czas przekazać informacje o tym jak bardzo są potrzebni opiekunowie/rodzice zastępczy, dlaczego ich nie ma i co można zrobić, żeby nie tylko zostali ci którzy już tworzą rodziny zastępcze, ale pojawiali się kolejni kandydaci do ich prowadzenia.
-
Standardy Ochrony Małoletnich
15 sierpnia 2024, na mocy ustawy Kamilka, w całej Polsce zaczynają obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Dzisiaj zaczęły obowiązywać także w Fundacji PROJEKT ROZ.
-
Niewidzialne Dzieci w kontekstach
Kim są dzieci, które są niewidzialne dla systemu, lub co do których nie widzi się wystarczającego powodu istnienia i życia w godnych warunkach rozwojowych, edukacyjnych, rówieśniczych? Wymykają się, są niewidzialne lub spychane są na margines usług.
-
105 portretów Polek
Elżbieta Matusiak to bohaterka cyklu „105 portretów Polek”. W grudniu motywem przewodnim jest „Rodzina”.
Taki mój Portret przedstawiła Paulina Zywart.
-
Współpraca
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, Firmą Unit Unicorn i Fundacją PROJEKT ROZ.
-
Darowizna od opiekunów zastępczych
Zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, za zstępnych uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej …
-
Nic nie czuję
Na poziomie społecznym chcemy wytłumaczyć (…), kim są ci młodzi ludzie, którzy borykają się z problemami psychicznymi i co sprawia, że są zmuszeni sięgać po pomoc. To słowa twórców filmu „Nic nie czuję”.
-
NON-FICTION 2022
Rozmowa o pieczy zastępczej, przeprowadzona w czasie Festiwalu Non – Fiction w Krakowie w 2022 roku z Martą Wroniszewską i Elżbietą Matusiak
-
Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej
Deinstytucjonalizacja. Co o niej wiemy? To droga czy efekt? Czy zmierzamy w słusznym kierunku?
-
FAL Fun A-Long – Miłość do kwadratu
FAL (CAL+KAL) 'Miłość do kwadratu’ to wspólna przygoda szydełkowo-drutowa i wsparcie Fundacji PROJEKT ROZ. Jednocześnie propagowanie wiedzy o pieczy zastępczej.
-
Raport NIK – Za dużo domów dziecka, za mało rodzin zastępczych
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa o pieczy zastępczej. Zgodnie z jej postanowieniami państwo ma obowiązek zapewnić opiekę zastępczą dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych względów nie mogą sprawować nad nim opieki.
-
The Fosters
The Fosters – amerykański serial dramatyczny. Tak w dwóch słowach to serial o pieczy zastępczej.
-
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi. część 1
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi.
Część 1 – podręcznik -
MATEXI inspiruje i pomaga
Wspierać można w różny sposób. Taki pomysł na pomaganie ma MATEXI Polska.
-
Ozdoby świąteczne
Świąteczne ozdoby z różnych krajów świata, różnych kultur, różnych projektów, ale z tym samym przesłaniem: POKÓJ-WSPÓŁPRACA-ZROZUMIENIE
-
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszk. Wydawnictwo Agora. rok 2021
-
Zmiany w Fundacji
Nastąpiły, ustalane od pewnego czasu zmiany w Fundacji. Zmiany w Zarządzie w Radzie i adresie siedziby.
-
Kompetencje społeczne zawodowych rodziców zastępczych
Jan Basiaga i Iwona Łukasik prezentują badania własne dotyczące kompetencji społecznych zawodowych rodziców zastępczych – Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2020; 593 (8): 44-58
-
滋賀はどこにあるか知っていますか?
To cykl spotkań studentów z Uniwersytetu Shiga w Japonii z mieszkańcami „Małego Księcia” w Krakowie. To co poznane / oswojone, staje się przyjazne. Uczymy się od siebie.
-
Opowieści Nierodziców (?)
Warsztaty pisania osobistych historii które poprowadzi Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, psycholog z wykształcenia.