Projekt roz logo

Autorstwa Olga Kulig

Okładka książki Wspaniała Gilly napisana przez Katherine Paterson.

Wspaniała Gilly to książka Katherine Paterson, która jest przetłumaczona z oryginału ” The great Gilly Hopkins” i wydana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia w roku 2018.

O tym „że wszystkie te opowieści o szczęśliwym zakończeniu to kłamstwa”* dowiadujemy się w miarę zbierania kolejnych doświadczeń życiowych. Konfrontujemy wtedy nasze oczekiwania z rzeczywistością i prędzej czy później dochodzimy do wniosku, że życie toczy się swoim własnym rytmem, niezależnym od naszych wyobrażeń. Czasem jest szczęśliwe, czasem trudne, a my musimy je brać takim, jakim jest. Cieszyć się szczęściem, a z trudnościami się uporać. To chyba nazywa się dojrzałość.

Dojrzałości nie brakuje jedenastoletniej Gilly, bohaterce książki Katherine Paterson. W przypadku Gilly o jej dojrzałości nie zadecydował czas a bagaż doświadczeń, szczególnie tych złych. Najpierw porzuciła ją mama, potem odrzucały ją kolejne rodziny zastępcze. Czytelnik poznaje dziewczynkę, gdy ta jest w drodze do kolejnej rodziny. Tym razem Gilly ma twarde postanowienie, nie da się kolejny raz skrzywdzić. W tym celu wymyśliła plan: nie dopuści do tego, żeby ktoś ją polubił, nie mówiąc już o tym, że sama nie ma najmniejszego zamiaru przywiązywać się do ludzi czy miejsc.

Ważne tematy

Katherine Paterson dotyka w książce bardzo ważnych tematów. Pokazuje emocje i uczucia dziecka, które swoim zachowaniem oddaje wszystko to, co samo wcześniej dostało. Dziecka, które rozpaczliwie potrzebuje „być czyjeś”, więc gloryfikuje nieobecną i obojętną matkę ignorując przy tym innych. Autorka zadaje też pytanie o to, czy matka zastępcza ma prawo czuć i do jakiego stopnia może się zaangażować emocjonalnie. Matka zastępcza musi stworzyć kochający i troskliwy dom dla swojego podopiecznego, ale nigdy nie może zapomnieć, że to nie jej dziecko. Paterson pyta też o to, co ostatecznie jest lepsze dla dziecka, rodzina biologiczna czy zastępcza? A może da się kochać obie rodziny?

I choć problemy poruszane w książce są bardzo poważne, autorka opowiada je z niezwykłym poczuciem humoru i ciepłem. Czyni to książkę tym piękniejszą i subtelniejszą. Postaci bohaterów, chociaż jak to w literaturze dziecięcej nieco przerysowane, są wyjątkowo autentyczne, nie da się ich nie polubić. Ale nie dajcie się zwieść etykietce „literatura dziecięca”. To nie żadna bajka czy wymyślona dziecięca historyjka. Sporo dorosłych może się wiele nauczyć od wspaniałej i mądrej Gilly. Bo ta historia jest jak najbardziej prawdziwa. 

*K.Peterson, „Wspaniała Gilly”, Warszawa 2018, str. 194.

? Więcej rekomendowanych książek znajdziecie tutaj.

Ostatnio dodane wpisy. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wpisami.