Projekt roz logo

FUNDACJA PROJEKT ROZ

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1

Fundacja pod nazwą PROJEKT ROZ, zwana dalej Fundacją, ustanowiona aktem notarialnym w kancelarii notarialnej w Krakowie przy ul. Smoleńsk 25 a/3, przed notariuszem Bartłomiejem Zemanem, za numerem repertorium A nr 4683/2012 z dnia 27 lipca 2012 r. działa na podstawie ustawy o fundacjach z 6 kwietnia 1984 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203 z późn. zm.) oraz niniejszego statutu.

§ 2

Fundacja posiada osobowość prawną.

§ 3

Czas trwania Fundacji jest nieokreślony.

§ 4

Siedzibą Fundacji jest miejscowość Wielkie Drogi.

§ 5

Właściwym ministrem jest Minister właściwy do spraw polityki społecznej.

§ 6

  1. Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów może ona prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.

§ 7

  1. Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady, filie, a także przystępować do spółek, fundacji i stowarzyszeń.
  2. Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług terapeutycznych, opiekuńczych, prawnych, szkoleniowych, promocyjnych, i pomocniczych a także w zakresie działalności badawczo – rozwojowej, wydawniczej i komercyjnej, służącej osiąganiu celów Fundacji.

§ 8

  1. Fundacja może ustanowić certyfikaty, odznaki, medale honorowe, nagrody oraz wyróżnienia i przyznawać je osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji lub przyczyniającym się do realizacji celów Fundacji.
  2. Zasady przyznawania odznak i nagród ustalone zostaną w Regulaminie Przyznawania Odznak Honorowych, Nagród i Wyróżnień.

II. CELE I ZASADY DZIAŁANIA FUNDACJI

§ 9

Fundacja została powołana w celu:

  1. Przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu niektórych jego członków lub grup społecznych,
  2. Przeciwdziałania patologicznym zjawiskom społecznym.
  3. Rozwijania współpracy ze środowiskiem naukowym w zakresie dotyczącym tematyki obejmującej działalność statutową Fundacji.
  4. Niesienia pomocy osobom i grupom społecznym wykluczonym społecznie oraz zagrożonym wykluczeniem społecznym, w szczególności poprzez:
    1. popularyzację idei rodzinnych form pieczy zastępczej i placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego,
    2. pomoc w usamodzielnianiu osób opuszczających pieczę zastępczą,
  5. Wspierania działalności instytucji i organizacji o ważnym znaczeniu społecznym w szczególności przez podnoszenie kompetencji przedstawicieli podmiotów zaangażowanych w wykonywanie zadań na rzecz dzieci wychowywanych w pieczy zastępczej oraz prowadzących rodzinne i instytucjonalne formy pieczy zastępczej.
  6. Wspierania działalności osób prowadzących rodzinne formy opieki zastępczej bądź placówki typu rodzinnego, w szczególności poprzez:
    1. propagowanie wśród osób prowadzących rodzinne formy pieczy zastępczej bądź placówki typu rodzinnego idei profesjonalizacji funkcji, którą pełnią;
    2. działania w kierunku uzawodowienia funkcji i podnoszenie prestiżu opiekuna zastępczego;
    3. wsparcie merytoryczne osób prowadzących rodzinne formy opieki zastępczej oraz placówki typu rodzinnego;
    4. działalność na rzecz wspierania i pomocy dla dzieci biologicznych osób prowadzących rodzinne formy pieczy zastępczej i placówki typu rodzinnego.

§ 10

Fundacja realizuje swoje cele związane z działalnością pożytku publicznego poprzez:

  1. Wyrównywanie szans osób i grup słabszych, w tym osób ze środowisk patologicznych, zaniedbanych społecznie i kulturowo.
  2. Pomoc i wspieranie rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej, w szczególności poprzez prowadzenie placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego.
  3. Udzielanie stypendiów, zapomóg i innych form pomocy w zakresie określonym przez Zarząd.
  4. Działania w zakresie dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej w szczególności wobec osób dotkniętych bądź zagrożonych wykluczeniem społecznym.
  5. Działania informacyjne, badawcze, wydawnicze oraz edukacyjne służące zdobywaniu i upowszechnianiu wiedzy na temat zjawisk społecznych i funkcjonowania rodziny, a w szczególności problematyki rodziny przeżywającej trudności w wykonywaniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych i pieczy zastępczej.
  6. Działania o charakterze szkoleniowym, skierowane w szczególności do osób pracujących w obszarze przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, pomocy społecznej i readaptacji społecznej.
  7. Rzecznictwo interesów grup marginalizowanych społecznie, ze szczególnym uwzględnieniem praw i wolności dzieci.
  8. Współpracę z władzami samorządowymi i rządowymi oraz organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami w zakresie wymienionym w celach Fundacji.
  9. Inicjowanie i pozyskiwanie pomocy finansowej i rzeczowej z przeznaczeniem na realizację celów statutowych Fundacji.

§ 11

Fundacja realizuje cele statutowe także poprzez członkostwo w organizacjach zrzeszających fundacje i stowarzyszenia polskie i zagraniczne, o celach statutowych zbieżnych lub tożsamych z celem Fundacji.

§ 12

  1. Dla osiągnięcia swoich celów Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych prowadzących działalność zbieżną z jej celami.
  2. Działalność gospodarcza Fundacji może być również realizowana poprzez uczestnictwo w spółkach prawa cywilnego i handlowego, w tym w spółkach z udziałem podmiotów zagranicznych – na zasadach określonych w stosownych przepisach.

III. MAJĄTEK I DOCHODY FUNDACJI

§ 13

  1. Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie pieniężnej 2200 zł (słownie: dwa tysiące dwieście złotych), wymieniony w akcie notarialnym jej ustanowienia oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania.
  2. Z funduszu założycielskiego na działalność gospodarczą przeznacza się kwotę 1.000 zł (słownie: jeden tysiąc złotych).

§ 14

Zabrania się:

  1. Udzielania pożyczek lub zabezpieczenia zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków jej organów lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej osobami bliskimi.
  2. Przekazywania majątku Fundacji na rzecz jej członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
  3. Wykorzystywania majątku Fundacji na rzecz jej członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba ze to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji.
  4. Zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organów lub pracownicy Fundacji oraz ich osoby bliskie na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.

§ 15

Dochody Fundacji mogą pochodzić w szczególności z:

  1. darowizn, spadków i zapisów,
  2. nawiązek i świadczeń pieniężnych przewidzianych przez prawo karne,
  3. subwencji, dotacji, grantów oraz innych nieodpłatnych przysporzeń od instytucji państwowych i osób prawnych,
  4. dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,
  5. dochodów z majątku nieruchomego i ruchomego,
  6. dochodów z działalności gospodarczej Fundacji,
  7. odsetek bankowych,
  8. innych wpływów.

§ 16

  1. Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację celów Fundacji tylko z poszanowaniem woli spadkodawców lub donatorów.
  2. Darczyńca, przekazując Fundacji środki majątkowe, może zastrzec, że środki te mają być przeznaczone na określony rodzaj działalności Fundacji. Zarząd Fundacji może nie przyjąć tego warunku. W takim wypadku Fundacja zwraca darczyńcy przekazane przez niego środki. Jeżeli przekazaniu środków nie towarzyszy określenie celu ich wykorzystania, Fundacja może przeznaczyć je na dowolny cel statutowy.
  3. W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji.
  4. W przypadku powołania fundacji do dziedziczenia jej zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.

IV.FUNDATOR

§ 17

Do kompetencji Fundatora należy:

  1. powoływanie i odwoływanie członków Rady Fundacji,
  2. powoływanie i odwoływanie Prezesa Zarządu,
  3. podejmowanie decyzji o likwidacji Fundacji,
  4. podejmowanie decyzji o zmianie celów Fundacji.

V. ORGANY I SPOSÓB ZORGANIZOWANIA

§ 18

Organami Fundacji są:

  1. Rada Fundacji.
  2. Zarząd Fundacji.

§ 19

Do Zarządu Fundacji lub do Rady Fundacji może być powołany Fundator, z zastrzeżeniem § 20 ust.6 i § 25 ust.3.

§ 20

  1. Rada Fundacji jest organem nadzorczym i kontrolnym Fundacji.
  2. Rada Fundacji składa się z trzech (3) do dziesięciu (10) osób powoływanych przez Fundatora.
  3. Członkiem Rady Fundacji nie może być osoba skazana za umyślne przestępstwo publiczno skargowe lub przestępstwo skarbowe.
  4. Członkostwo w Radzie Fundacji ustaje w przypadku pisemnej rezygnacji z członkostwa, odwołania przez Fundatora lub śmierci członka Rady.
  5. Nie można łączyć członkostwa w Radzie Fundacji z pełnieniem funkcji w Zarządzie Fundacji lub ze stosunkiem pracy z Fundacją.
  6. Członek Rady Fundacji nie może pozostawać w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej z członkami Zarządu.
  7. Rada Fundacji wybiera ze swego grona Przewodniczącego.
  8. Przewodniczący kieruje pracami Rady, reprezentuje ją na zewnątrz oraz zwołuje i przewodniczy posiedzeniom. W uzasadnionych przypadkach Przewodniczącego Rady zastępuje w obowiązkach na podstawie jego pisemnego upoważnienia inny członek Rady.

§ 21

  1. Rada Fundacji zbiera się, co najmniej jeden /1/ raz w roku.
  2. Radę Fundacji zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu lub Fundatora, zgłoszony na piśmie.
  3. O zwołaniu posiedzenia należy powiadomić członków Rady Fundacji, z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem.
  4. Rada Fundacji podejmuje decyzje w formie uchwał w obecności, co najmniej połowy członków Rady, zwykłą większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
  5. W posiedzeniach Rady Fundacji może brać udział Fundator i członkowie Zarządu bez prawa do głosowania.

§ 22

Do zadań Rady Fundacji należy w szczególności:

  1. Ocena pracy Zarządu, przyjmowanie corocznych sprawozdań i bilansu oraz udzielanie członkom Zarządu absolutorium.
  2. Kontrolowanie bieżącej działalności Zarządu Fundacji.
  3. Wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji.
  4. Nadzór nad działalnością Fundacji.
  5. Powoływanie i odwoływanie członków Zarządu Fundacji za wyjątkiem prezesa Zarządu. Decyzje te muszą być podejmowane 2/3 głosów na posiedzeniu w obecności 2/3 ogólnej liczby członków Rady.
  6. Żądanie od członków Zarządu złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień.
  7. Podejmowanie decyzji o zatrudnianiu członków zarządu i ustalanie ich wynagrodzenia.

§ 23

Rada Fundacji w celu wykonania swych zadań jest uprawniona do:

  1. Żądania od Zarządu Fundacji przedstawienia wszelkich dokumentów dotyczących działalności Fundacji.
  2. Dokonywania rewizji majątku oraz kontroli finansowej Fundacji.

§ 24

Członkowie Rady Fundacji nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tego organu, z wyjątkiem zwrotu udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach tych organów, w tym kosztów podróży.

§ 25

  1. Zarząd Fundacji składa się z 3 do 5 osób powoływanych przez Radę Fundacji na trzy /3/-letnią kadencję oraz Prezesa Zarządu powoływanego przez Fundatora.
  2. Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
  3. Nie można łączyć pełnienia funkcji członka Zarządu z członkostwem w Radzie Fundacji.
  4. Członkiem Zarządu Fundacji nie może być osoba skazana za umyślne przestępstwo publiczno skargowe lub przestępstwo skarbowe.
  5. Zarząd Fundacji w całości lub jego poszczególni członkowie, za wyjątkiem Prezesa Zarządu, mogą być odwołani przez Radę Fundacji, przed upływem kadencji.
  6. Odwołanie Zarządu w całości lub członka Zarządu następuje w przypadku pisemnej rezygnacji członka Zarządu, śmierci członka Zarządu lub odwołania przez Radę Fundacji z wyłączeniem Prezesa Zarządu.

§ 26

Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.

§ 27

Do zadań Zarządu należą wszelkie sprawy niezastrzeżone do kompetencji Fundatora i Rady Fundacji, w szczególności:

  1. Uchwalanie rocznych i wieloletnich planów działania Fundacji oraz planów finansowych.
  2. Kierowanie bieżącą działalnością Fundacji, odpowiadanie za realizację jej celów statutowych oraz wyniki działalności finansowo-gospodarczej.
  3. Sporządzanie sprawozdań z działalności Fundacji.
  4. Uchwalanie regulaminu pracy Zarządu określającego między innymi sprawy zastrzeżone do decyzji kolegialnych Zarządu, sposób podejmowania decyzji i tryb obradowania,
    1. uchwalenie regulaminu pracy Zarządu wymaga zgody, co najmniej 2/3 powołanych członków Zarządu,
    2. do czasu uchwalenia regulaminu pracy Zarządu tryb pracy Zarządu określa Prezes Zarządu.
  5. Sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji.
  6. Przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji i dotacji.
  7. Występowanie z wnioskami w sprawie zmian statutu Fundacji, połączenia z inną Fundacją oraz likwidacji Fundacji.
  8. Ustalanie wielkości zatrudnienia, zasad wynagradzania oraz wielkości środków na wynagrodzenia i nagrody dla pracowników Fundacji zatrudnionych w działalności statutowej oraz działalności gospodarczej.
  9. Ustalenie Regulaminu Przyznawania Odznak Honorowych, Nagród i Wyróżnień.

§ 28

Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów jego członków obecnych na posiedzeniu. W posiedzeniu musi brać udział Prezes lub wiceprezes Zarządu. O posiedzeniu Zarządu muszą być powiadomieni wszyscy członkowie Zarządu.

§ 29

Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż dwa razy w roku.

§ 30

Zarząd może powoływać pełnomocników do kierowania wyodrębnioną sferą spraw należących do zadań Fundacji.

§ 31

Zarząd zobowiązany jest przedkładać każdego roku sprawozdanie roczne z działalności Fundacji.

VI. SPOSÓB REPREZENTACJI

§ 32

Oświadczenie woli w imieniu Fundacji składają dwaj członkowie Zarządu działający łącznie, w tym Prezes lub Wiceprezes.

VII. DZIALALNOŚĆ GOSPODARCZA FUNDACJI

§ 33

  1. Dla realizacji celów Fundacji, może ona prowadzić działalność gospodarczą samodzielnie bądź we współdziałaniu z innymi podmiotami w kraju i za granicą, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  2. Przedmiotem działalności gospodarczej jest działalność w zakresie:
  • Pozostałe drukowanie – PKD 18.12.Z,
  • Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku – PKD 18.13.Z,
  • Reprodukcja zapisanych nośników informacji – PKD 18.20.Z,
  • Wydawanie książek – PKD 58.11.Z,
  • Pozostała działalność wydawnicza – PKD 58.19.Z,
  • Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych – PKD 72.20.Z,
  • Działalność agencji reklamowych – PKD 73.11.Z,
  • Działalność fotograficzna – PKD 74.20.Z,
  • Pozostała działalność profesjonalna naukowa i techniczna gdzie indziej niesklasyfikowana – PKD 74.90.Z,
  • Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów – PKD 82.30.Z,
  • Pozaszkolne formy edukacji artystycznej – PKD 85.52.Z,
  • Pozostałe pozaszkolne formy edukacji gdzie indziej niesklasyfikowane – PKD 85.59.B,
  • Działalność wspomagająca edukację – PKD 85.60.Z,
  • Pozostała pomoc społeczna z zakwaterowaniem – PKD 87.90.Z,
  • Opieka dzienna nad dziećmi – PKD 88.91.Z,
  • Pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania gdzie indziej niesklasyfikowana – PKD 88.99.Z,
  • Artystyczna i literacka działalność twórcza – PKD 90.03.Z,
  • Dochody z działalności gospodarczej Fundacji przeznaczane są wyłącznie na realizację celów statutowych Fundacji.

VIII. ZMIANA STATUTU

§ 34

  1. Zmiany statutu dokonuje Rada Fundacji za zgodą Fundatora. Decyzję o zmianie statutu podejmuje Rada Fundacji bezwzględną większością głosów przy obecności, co najmniej połowy członków Rady.
  2. Zmiana statutu w zakresie celów Fundacji należy do wyłącznej decyzji Fundatora.

IX. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 35

  1. Dla efektywnego urzeczywistnienia swoich celów Fundacja może połączyć się z inną fundacją.
  2. Decyzję o połączeniu podejmuje Rada Fundacji za zgodą Fundatora.

§ 36

  1. Fundacja może ulec likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana lub wobec wyczerpania się środków finansowych i majątku.
  2. Decyzję o likwidacji Fundacji podejmuje Fundator lub Rada Fundacji w drodze jednomyślnej uchwały za zgodą Fundatora.
  3. W razie likwidacji Fundacji funkcję likwidatora pełni osoba wyznaczona przez Radę Fundacji.
  4. Środki finansowe pozostałe po likwidacji oraz majątek Fundacji, likwidator przekaże innej organizacji społecznej realizującej cele podobne do zawartych w niniejszym Statucie.