Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Autorstwa Olga Kulig
Książka Pawła Piotra Reszka tytułowana „Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne” była wydana przez Wydawnictwo Agora w roku 2021.
Mówią, że dziennikarstwo to martwy zawód.
Że w XXI wieku, gdzie wszyscy mają przy sobie telefon z kamerą, nie potrzeba dziennikarzy. Że obecnie każdy może być reporterem, relacjonować rzeczywistość, swoje tu i teraz, z własnego, niepowtarzalnego punktu widzenia. Że prawda wreszcie może być prawdą obiektywną, bo opowiedzianą indywidualnie, bez uproszczeń i uogólnień zbiorowej imaginacji. Bez szumów i zakłóceń informacyjnych, nie potrzeba już bowiem łańcuszka przekazującego fakty, jak głuchy telefon, gdzie informacja stapia się z plotką i ulega manipulacjom. Każdy może być rzecznikiem własnej sprawy, własnych doświadczeń i przeżyć.
Samodzielnie relacjonujemy swoje życia. Uwieczniamy telefonem niezwykłe wydarzenia, w których dane nam było uczestniczyć. Ktoś ma filmik z trybun sportowych, ktoś uchwycił piorun uderzający w drzewo, a ktoś inny utworzył relację na żywo ze spotkania z ulubionym politykiem. Ale to nie wszystko. Pokazujemy też jeszcze nasze wnętrza. I to dosłownie. Masowo publikujemy zdjęcia naszych dzieci, chwalimy się aranżacjami mieszkań, udostępniamy fotorelację z rodzinnych wakacji. Wręcz przechwalamy się rodzinami i domami. Sukcesami dzieci, wysokimi zarobkami i nietuzinkowymi daniami, które pięknie prezentują się na talerzu.
Jednak na ile takie filmy i zdjęcia są wiernym udokumentowaniem rzeczywistości, a na ile wyrachowaną kreacją, próbą stworzenia siebie na nowo, na lepsze, chociaż w wirtualnym świecie?
No bo nikt nie wrzuci zdjęcia z podbitym okiem po domowej awanturze. Nikt nie uwieczni na filmie pierwszego lania pasem dziecka. Nie udostępni filmu z rodzinnej libacji. Nikt nie pochwali się, że został okradziony, pobity, zgwałcony. Że dziecko się powiesiło. Że matka się powiesiła. Że ojciec z synem matkę zatłukli. Że matka noworodka zabiła. Że rodzina zastępcza zamiast wspierać, uprzedmiotawia dzieci. Nikt nie poprosi o lajki, gdy starzejąc się nie ma już sił do opieki nad autystycznym dorosłym synem. Nikt nie zrobi relacji na żywo z odprawiania egzorcyzmów nad dzieckiem z podejrzeniem schizofrenii i nie zarejestruje mechanizmu indukcji psychozy, udzielającego się na całą rodzinę obłędu. Nikt nie pochwali się zdjęciem skrajnie zaniedbanej i umierającej z głodu córeczki.
Paweł Piotr Reszka w swojej najnowszej książce „Białe płatki, złoty środek” zebrał reportaże publikowane w „Dużym formacie” i „Gazecie Wyborczej” w latach 2010-2021. Jeden z jego bohaterów pyta: „Stało się i co taki reportaż uzdrowi?”*
To nie jest tak.
To nie jest tak, że reportaż jest potrzebny, żeby powiedzieć o tym, o czym samemu jest wstyd mówić. Żeby krzyczeć, gdy my sami uparcie milczymy. Żeby pokazać, to co sami skrupulatnie ukrywamy, co wypieramy z naszej świadomości. Co nie mieści się w estetyce mediów społecznościowych.
Bardziej chyba, żeby zaprzeczyć, czy chociaż wejść w polemikę z wyidealizowanym wizerunkiem polskiej rodziny. Żeby dać dystans. Zadać pytanie o odpowiedzialność.
Bo z całego tego zbioru tekstów wyłania się jeden, spójny obraz. Widziany jest dopiero z oddalenia, dystansu właśnie, na jaki może sobie pozwolić jedynie zawodowy dziennikarz. Każda opisana tu tragedia, jest tragedią indywidualną, dotyczącą konkretnej rodziny i konkretnych osób. Każdy dramat już się wydarzył i nie da się go cofnąć, naprawić, jest wydarzeniem ostatecznym. Wyrządzone krzywdy są nieodwracalne. Wszystkie te opowieści zebrane razem, traktowane jako całość, dowodzą przede wszystkim słabości systemu, w którym żyjemy i który tworzymy. Słabości nie indywidualnych jednostek, a całego społeczeństwa.
Dobry, niezależny i rzetelny reportaż powinien wywołać potężnego kaca moralnego. Takie przebudzenie, choć bolesne i traumatyczne, może uzdrowić społeczeństwo, dać asumpt do działania.
Czyli jednak potrzebujemy reporterów.
—–
*P.P. Reszka, „Białe płatki, złoty środek”, wydawnictwo Agora, Warszawa 2021, str. 184
Więcej rekomendowanych książek znajdziecie tutaj.
-
Mówimy o tym głośno
Najwyższy czas przekazać informacje o tym jak bardzo są potrzebni opiekunowie/rodzice zastępczy, dlaczego ich nie ma i co można zrobić, żeby nie tylko zostali ci którzy już tworzą rodziny zastępcze, ale pojawiali się kolejni kandydaci do ich prowadzenia.
-
Standardy Ochrony Małoletnich
15 sierpnia 2024, na mocy ustawy Kamilka, w całej Polsce zaczynają obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Dzisiaj zaczęły obowiązywać także w Fundacji PROJEKT ROZ.
-
Niewidzialne Dzieci w kontekstach
Kim są dzieci, które są niewidzialne dla systemu, lub co do których nie widzi się wystarczającego powodu istnienia i życia w godnych warunkach rozwojowych, edukacyjnych, rówieśniczych? Wymykają się, są niewidzialne lub spychane są na margines usług.
-
105 portretów Polek
Elżbieta Matusiak to bohaterka cyklu „105 portretów Polek”. W grudniu motywem przewodnim jest „Rodzina”.
Taki mój Portret przedstawiła Paulina Zywart.
-
Współpraca
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, Firmą Unit Unicorn i Fundacją PROJEKT ROZ.
-
Darowizna od opiekunów zastępczych
Zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, za zstępnych uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej …
-
Nic nie czuję
Na poziomie społecznym chcemy wytłumaczyć (…), kim są ci młodzi ludzie, którzy borykają się z problemami psychicznymi i co sprawia, że są zmuszeni sięgać po pomoc. To słowa twórców filmu „Nic nie czuję”.
-
NON-FICTION 2022
Rozmowa o pieczy zastępczej, przeprowadzona w czasie Festiwalu Non – Fiction w Krakowie w 2022 roku z Martą Wroniszewską i Elżbietą Matusiak
-
Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej
Deinstytucjonalizacja. Co o niej wiemy? To droga czy efekt? Czy zmierzamy w słusznym kierunku?
-
FAL Fun A-Long – Miłość do kwadratu
FAL (CAL+KAL) 'Miłość do kwadratu’ to wspólna przygoda szydełkowo-drutowa i wsparcie Fundacji PROJEKT ROZ. Jednocześnie propagowanie wiedzy o pieczy zastępczej.
-
Raport NIK – Za dużo domów dziecka, za mało rodzin zastępczych
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa o pieczy zastępczej. Zgodnie z jej postanowieniami państwo ma obowiązek zapewnić opiekę zastępczą dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych względów nie mogą sprawować nad nim opieki.
-
The Fosters
The Fosters – amerykański serial dramatyczny. Tak w dwóch słowach to serial o pieczy zastępczej.
-
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi. część 1
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi.
Część 1 – podręcznik -
MATEXI inspiruje i pomaga
Wspierać można w różny sposób. Taki pomysł na pomaganie ma MATEXI Polska.
-
Ozdoby świąteczne
Świąteczne ozdoby z różnych krajów świata, różnych kultur, różnych projektów, ale z tym samym przesłaniem: POKÓJ-WSPÓŁPRACA-ZROZUMIENIE
-
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszk. Wydawnictwo Agora. rok 2021
-
Zmiany w Fundacji
Nastąpiły, ustalane od pewnego czasu zmiany w Fundacji. Zmiany w Zarządzie w Radzie i adresie siedziby.
-
Kompetencje społeczne zawodowych rodziców zastępczych
Jan Basiaga i Iwona Łukasik prezentują badania własne dotyczące kompetencji społecznych zawodowych rodziców zastępczych – Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2020; 593 (8): 44-58
-
滋賀はどこにあるか知っていますか?
To cykl spotkań studentów z Uniwersytetu Shiga w Japonii z mieszkańcami „Małego Księcia” w Krakowie. To co poznane / oswojone, staje się przyjazne. Uczymy się od siebie.
-
Opowieści Nierodziców (?)
Warsztaty pisania osobistych historii które poprowadzi Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, psycholog z wykształcenia.