FAL Fun A-Long – Miłość do kwadratu
Autorstwa Elżbieta Matusiak
Co to jest FAL Ful A Long – Miłość do kwadratu?
Opowieść zaczyna się kilka lat temu. Kiedy to jedno z powierzonych naszej pieczy dzieci tak dawało w kość, że właściwie przez dwa miesiące wakacji nie opuściłam domu. Nie do końca chodziło o opuszczenie domu, co pozostawienie dziecka pod opieką kogoś innego. Nie żebym była najlepsza i niezastąpiona, ale dlatego, że nie chciałam, żeby ktokolwiek musiał ponosić odpowiedzialność za działanie i zachowanie tej młodej osoby. Co robiła? Nie chcę tego wspominać. Ale ja, żeby nie oszaleć wróciłam do hobby które pomagało oczyścić myśli i zachować minimum równowagi.
Dla mnie to były ręczne robótki. Zaczęłam od drutów, ale szybko z nich zrezygnowałam. Dlaczego? Bo robienie na drutach wychodziło mi jakoś mechanicznie, myśli nadal błądziły po obszarach niebezpiecznych i nie dały odpocząć. Postanowiłam spróbować z szydełkiem. Zaczęłam od jakiejś prostej chusty, serwetki, podkładek pod kubeczki. Nadal to nie było to, co dawało zapomnieć, a właściwie pomyśleć o czymś innym niż szalone zachowanie młodej osoby. I wtedy zobaczyłam robione na szydełku maskotki. To było to. Im więcej liczenia i myślenia, tym lepszy wzór. Przeliczając wszystkie oczka, kontrolując wielokrotnie zapisy wzorów przestawałam myśleć o codzienności. Dzięki temu chwilę później mogłam podejmować trzeźwe decyzje, działać z rozmysłem. Szydełkowe robótki spełniały swoją rolę, pozwalały odpocząć umysłowi, wprowadzały spokój i pozwalały realizować działania inne niż piecza nad drugim człowiekiem.
zaopiekuj się opiekunem
Staramy się jako Fundacja PROJEKT ROZ przypominać opiekunom zastępczym jak ważne jest poświęcenie sobie i swoim zainteresowaniom choćby najmniejszej części dnia. Rok temu przypominaliśmy tym którzy lubią i potrafią pisać, że swoje pasje z tym związane trzeba rozwijać i pielęgnować. Powstałą wtedy dzięki współpracy z Mikołajem Grynbergiem książka „Opowieści Nierodziców”. W tym roku współpracy z nami podjęła się Yaga Yaga i Wiedźmatki. To dzięki nim powstały projekty szydełkowych i drutowych chust, szali, pledów … Wszyscy którzy wezmą udział w projekcie FAL Miłość do kwadratu będą mogli je wykonać, dla siebie, a może dla znajomego opiekuna zastępczego. To w myśl realizacji hasła naszej fundacji „zaopiekuj się opiekunem”.
Jednak to nie wszystko. Z każdym kolejnym fragmentem wzorów będzie można przeczytać jedno z opowiadań Beaty Wierzbickiej, a opowieści będą o pieczy zastępczej. O opiekunach, o dzieciach, o naszym wspólnym życiu, o tym co piękne, ale i o tym co martwi, o efektach i o ich braku, o tych co pomagają i o tych co wręcz przeciwnie.
co o projekcie napisaliśmy na fb
30 MAJA OBCHODZIMY DZIEŃ RODZICIELSTWA ZASTĘPCZEGO.
To święto opiekunów/rodziców zastępczych. Osób, które przyjmują pod swój dach, do swojej codzienności, do swoich rodzin dzieci które z różnych powodów nie mogą żyć w swoich rodzinach pochodzenia.
Fundacja PROJEKT ROZ od 12 lat działa właśnie dla nich, a właściwie powinna powiedzieć właśnie dla nas, bo sami od 18 lat prowadzimy Rodzinny Dom Dziecka.
Każdego roku, w Polsce jest coraz mniej rodzin zastępczych. Niestety nie dlatego, że nie ma potrzeby, że nie ma dzieci, które potrzebują spokojnego miejsca na ziemi. Nie ma, bo to bardzo odpowiedzialna, wyczerpująca psychicznie praca. Brakuje kolejnych chętnych, mądrych, spolegliwych dorosłych którzy chcą zostać rodziną zastępczą. Wiele rodzin tak po prostu po ludzku się starzeje i kończy swoje działania, nie podejmuje się opieki nad kolejnymi dziećmi.
A potrzebujących dzieci jest coraz więcej.
Hasło naszej fundacji brzmi – „zaopiekuj się opiekunem”
Realizujemy je bardzo różnorodnie. Od organizacji szkoleń, przez prowadzenie grup wsparcia
czy coaching, po wspólne pisanie książek.
* Wiemy w jak wielu kierunkach powinni rozwijać się opiekunowie/rodzice zastępczy.
* Wiemy jak bardzo brakuje im wsparcia, zainteresowania ze strony innych dorosłych, zrozumienia i opieki.
* Wiemy jak bardzo są potrzebni dzieciom.
* Wiemy też jak bardzo potrzebują wytchnienia, czasu na hobby i realizację marzeń.
W tym roku poprosiliśmy super kobiety, żeby wspólnie z nami przygotowały i poprowadziły FAL Fun A-Long Miłość do kwadratu. Dla tych co potrafią i dla tych którzy chcą się nauczyć i wyszydełkować chustę, wydziergać pled i przeczytać „opowieści nierodziców”.
co trzeba zrobić
żeby wziąć udział w FAL Fun A-Long 'Miłość do kwadratu’ prosimy o przekazanie wpłaty 20 zł
* na konto: 46 1160 2202 0000 0002 2619 0881 Fundacja PROJEKT ROZ Wielkie Drogi 13: 32-051 Wielkie Drogi – Tytuł przelewu: FAL darowizna
* PayPal – paypal.me/projektroz
* lub https://www.paypal.com/donate/…
* Blik: 602601848
Po otrzymaniu potwierdzenia przelewu, otrzymasz zaproszenie do grupy FAL Fun A-Long 'Miłość do kwadratu.
YagaYaga i Wiedźmatki podjęły decyzję, że wszystkie środki/wpłaty dokonane przez uczestników FAL Fun A-Long Miłość do kwadratu zostaną przekazane na realizację działań Fundacji PROJEKT ROZ.
-
Mówimy o tym głośno
Najwyższy czas przekazać informacje o tym jak bardzo są potrzebni opiekunowie/rodzice zastępczy, dlaczego ich nie ma i co można zrobić, żeby nie tylko zostali ci którzy już tworzą rodziny zastępcze, ale pojawiali się kolejni kandydaci do ich prowadzenia.
-
Standardy Ochrony Małoletnich
15 sierpnia 2024, na mocy ustawy Kamilka, w całej Polsce zaczynają obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Dzisiaj zaczęły obowiązywać także w Fundacji PROJEKT ROZ.
-
Niewidzialne Dzieci w kontekstach
Kim są dzieci, które są niewidzialne dla systemu, lub co do których nie widzi się wystarczającego powodu istnienia i życia w godnych warunkach rozwojowych, edukacyjnych, rówieśniczych? Wymykają się, są niewidzialne lub spychane są na margines usług.
-
105 portretów Polek
Elżbieta Matusiak to bohaterka cyklu „105 portretów Polek”. W grudniu motywem przewodnim jest „Rodzina”.
Taki mój Portret przedstawiła Paulina Zywart.
-
Współpraca
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, Firmą Unit Unicorn i Fundacją PROJEKT ROZ.
-
Darowizna od opiekunów zastępczych
Zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, za zstępnych uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej …
-
Nic nie czuję
Na poziomie społecznym chcemy wytłumaczyć (…), kim są ci młodzi ludzie, którzy borykają się z problemami psychicznymi i co sprawia, że są zmuszeni sięgać po pomoc. To słowa twórców filmu „Nic nie czuję”.
-
NON-FICTION 2022
Rozmowa o pieczy zastępczej, przeprowadzona w czasie Festiwalu Non – Fiction w Krakowie w 2022 roku z Martą Wroniszewską i Elżbietą Matusiak
-
Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej
Deinstytucjonalizacja. Co o niej wiemy? To droga czy efekt? Czy zmierzamy w słusznym kierunku?
-
FAL Fun A-Long – Miłość do kwadratu
FAL (CAL+KAL) 'Miłość do kwadratu’ to wspólna przygoda szydełkowo-drutowa i wsparcie Fundacji PROJEKT ROZ. Jednocześnie propagowanie wiedzy o pieczy zastępczej.
-
Raport NIK – Za dużo domów dziecka, za mało rodzin zastępczych
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa o pieczy zastępczej. Zgodnie z jej postanowieniami państwo ma obowiązek zapewnić opiekę zastępczą dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych względów nie mogą sprawować nad nim opieki.
-
The Fosters
The Fosters – amerykański serial dramatyczny. Tak w dwóch słowach to serial o pieczy zastępczej.
-
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi. część 1
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi.
Część 1 – podręcznik -
MATEXI inspiruje i pomaga
Wspierać można w różny sposób. Taki pomysł na pomaganie ma MATEXI Polska.
-
Ozdoby świąteczne
Świąteczne ozdoby z różnych krajów świata, różnych kultur, różnych projektów, ale z tym samym przesłaniem: POKÓJ-WSPÓŁPRACA-ZROZUMIENIE
-
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszk. Wydawnictwo Agora. rok 2021
-
Zmiany w Fundacji
Nastąpiły, ustalane od pewnego czasu zmiany w Fundacji. Zmiany w Zarządzie w Radzie i adresie siedziby.
-
Kompetencje społeczne zawodowych rodziców zastępczych
Jan Basiaga i Iwona Łukasik prezentują badania własne dotyczące kompetencji społecznych zawodowych rodziców zastępczych – Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2020; 593 (8): 44-58
-
滋賀はどこにあるか知っていますか?
To cykl spotkań studentów z Uniwersytetu Shiga w Japonii z mieszkańcami „Małego Księcia” w Krakowie. To co poznane / oswojone, staje się przyjazne. Uczymy się od siebie.
-
Opowieści Nierodziców (?)
Warsztaty pisania osobistych historii które poprowadzi Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, psycholog z wykształcenia.