Projekt roz logo

Autorstwa Mikołaj Nawalany

w Pogoni za Szczęściem film plakat

“Jeśli masz marzenie, musisz je chronić. Ludzie nie potrafią sami czegoś zrobić, więc mówią, że ty też nie możesz. Jeśli czegoś chcesz, to zdobądź to. Kropka.”

w Pogoni za Szczęściem – Amerykański film fabularny z 2006 roku w reżyserii Gabriele Muccino.

Brak pomysłu na to, co dziś wybrać z biblioteczki filmowej? Polecam sięgnąć po historię opartą na faktach, opowiadającą o życiu Chrisa Gardnera. Poznajemy go jako inteligentnego, młodego mężczyznę, który zarabia na życie jako sprzedawca wyposażenia medycznego. Życie rzuca mu wyzwanie, jakim stanie się poszukiwanie lepszego jutra. Pozbawiony domu nie poddaje się w walce o posadę w biurze maklerskim. Wraz z pięcioletnim synkiem zmuszeni zostają do tułania się po schroniskach, dlatego też Chris musi stawić czoła trudnościom i zawalczyć o lepszą przyszłość dla siebie, ale przede wszystkim dla swojego potomka.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 80. ubiegłego wieku. Czasy, które odpowiednio cechuje przysłowie — bez pracy nie ma kołaczy. Jednak zdobycie dobrej pracy to nie lada wyzwanie, dodatkowo życie wyrzuca kolejne kłody pod nogi a osiągnięcie wygodnego życia bez odrobiny szczęścia wydaje się niemożliwe. Taki los spotyka naszego bohatera. Praca zaczyna przynosić coraz mniejsze zyski, brak mu środków na wyżywienie rodziny, opuszcza go żona i przyjaciele, przypinając mu łatkę nieudacznika. Został sam z ukochanym synkiem, który stał się najważniejszym motywatorem do zmiany obecnego stanu swego życia. Od teraz sam musiał nauczyć się być dwojgiem rodziców, połączyć wszystkie role życiowe i podjąć się misji zapewnienia szczęścia swojemu dziecku, jaki i sobie. Lawina nieszczęść i niepowodzeń, niczym w efekcie domina, wydaje się nie mieć końca. Brak dachu nad głową, brak grosza w kieszeni. Mimo wszystko Chris nie zraża się, a jego walka o lepsze jutro staje się inspiracją do tego, jak się nie poddawać, gdy los wymierza kolejny cios w policzek.

Warto zaznaczyć, że film ogląda się bardzo lekko i przyjemnie. Niesamowite zdjęcia i świetna muzyka tylko to uwypuklają. Nominacje do Złotego Globu i Oscara są jak najbardziej uzasadnione, aktorzy i cała oprawa filmu w pełni na to zasłużyła. Co więcej, filmową relację ojca i syna odegrała prawdziwa rodzina (Will i Jaden Smith). Obraz nie jest przesycony nadmiernym dramatyzmem, tonami łez czy napiętymi akcjami. Inny od współczesnego kina. Jest subtelny w całej okazałości. Akcja rozgrywa się spokojnie, jest oparta na prostych dylematach, co czasem może nużyć. Jednak ta prostota dodaje prawdziwości i wyjątkowości rozgrywanemu dramatowi.
Ta prawdziwa historia podbiła i nadal podbija serca kinomanów z całego świata. Postać Gardnera daje przykład, że dzięki wielu wyrzeczeniom, ciężkiej i sumiennej pracy oraz zawziętości można osiągnąć sukces, o jakim się tylko marzy. Podkreśla za każdym razem, że to my sami odpowiadamy za swój los. Każdy z nas chce na swój sposób być Chrisem Gardnerem. Dlatego, wraz z upływającymi minutami, coraz bardziej identyfikujemy się z bohaterem. Nie patrzymy na jego niepowodzenia jako dokładnie nasze, tylko przez metaforę naszych różnych niepowodzeń w życiu. Gra aktorska sprawia, że całym sercem wierzymy w obraz, który serwują nam bohaterowie i razem z nimi odczuwamy ich wzloty i upadki.

Najważniejszym aspektem filmu jest jego przesłanie, które po prostu pokazuje nam, że pomimo niepowodzeń w życiu czy różnych przeszkód nie możemy się poddawać i musimy szukać swojej drogi, która zaprowadzi nas do szczęścia. Warto wierzyć i gonić swoje marzenia, bo tylko my mamy tę moc, by je spełnić.

Tak więc czas ruszyć w pogoń za szczęściem!

Oficjalny zwiastun