w Pogoni za Szczęściem
Autorstwa Mikołaj Nawalany
“Jeśli masz marzenie, musisz je chronić. Ludzie nie potrafią sami czegoś zrobić, więc mówią, że ty też nie możesz. Jeśli czegoś chcesz, to zdobądź to. Kropka.”
w Pogoni za Szczęściem – Amerykański film fabularny z 2006 roku w reżyserii Gabriele Muccino.
Brak pomysłu na to, co dziś wybrać z biblioteczki filmowej? Polecam sięgnąć po historię opartą na faktach, opowiadającą o życiu Chrisa Gardnera. Poznajemy go jako inteligentnego, młodego mężczyznę, który zarabia na życie jako sprzedawca wyposażenia medycznego. Życie rzuca mu wyzwanie, jakim stanie się poszukiwanie lepszego jutra. Pozbawiony domu nie poddaje się w walce o posadę w biurze maklerskim. Wraz z pięcioletnim synkiem zmuszeni zostają do tułania się po schroniskach, dlatego też Chris musi stawić czoła trudnościom i zawalczyć o lepszą przyszłość dla siebie, ale przede wszystkim dla swojego potomka.
Akcja filmu rozgrywa się w latach 80. ubiegłego wieku. Czasy, które odpowiednio cechuje przysłowie — bez pracy nie ma kołaczy. Jednak zdobycie dobrej pracy to nie lada wyzwanie, dodatkowo życie wyrzuca kolejne kłody pod nogi a osiągnięcie wygodnego życia bez odrobiny szczęścia wydaje się niemożliwe. Taki los spotyka naszego bohatera. Praca zaczyna przynosić coraz mniejsze zyski, brak mu środków na wyżywienie rodziny, opuszcza go żona i przyjaciele, przypinając mu łatkę nieudacznika. Został sam z ukochanym synkiem, który stał się najważniejszym motywatorem do zmiany obecnego stanu swego życia. Od teraz sam musiał nauczyć się być dwojgiem rodziców, połączyć wszystkie role życiowe i podjąć się misji zapewnienia szczęścia swojemu dziecku, jaki i sobie. Lawina nieszczęść i niepowodzeń, niczym w efekcie domina, wydaje się nie mieć końca. Brak dachu nad głową, brak grosza w kieszeni. Mimo wszystko Chris nie zraża się, a jego walka o lepsze jutro staje się inspiracją do tego, jak się nie poddawać, gdy los wymierza kolejny cios w policzek.
Warto zaznaczyć, że film ogląda się bardzo lekko i przyjemnie. Niesamowite zdjęcia i świetna muzyka tylko to uwypuklają. Nominacje do Złotego Globu i Oscara są jak najbardziej uzasadnione, aktorzy i cała oprawa filmu w pełni na to zasłużyła. Co więcej, filmową relację ojca i syna odegrała prawdziwa rodzina (Will i Jaden Smith). Obraz nie jest przesycony nadmiernym dramatyzmem, tonami łez czy napiętymi akcjami. Inny od współczesnego kina. Jest subtelny w całej okazałości. Akcja rozgrywa się spokojnie, jest oparta na prostych dylematach, co czasem może nużyć. Jednak ta prostota dodaje prawdziwości i wyjątkowości rozgrywanemu dramatowi.
Ta prawdziwa historia podbiła i nadal podbija serca kinomanów z całego świata. Postać Gardnera daje przykład, że dzięki wielu wyrzeczeniom, ciężkiej i sumiennej pracy oraz zawziętości można osiągnąć sukces, o jakim się tylko marzy. Podkreśla za każdym razem, że to my sami odpowiadamy za swój los. Każdy z nas chce na swój sposób być Chrisem Gardnerem. Dlatego, wraz z upływającymi minutami, coraz bardziej identyfikujemy się z bohaterem. Nie patrzymy na jego niepowodzenia jako dokładnie nasze, tylko przez metaforę naszych różnych niepowodzeń w życiu. Gra aktorska sprawia, że całym sercem wierzymy w obraz, który serwują nam bohaterowie i razem z nimi odczuwamy ich wzloty i upadki.
Najważniejszym aspektem filmu jest jego przesłanie, które po prostu pokazuje nam, że pomimo niepowodzeń w życiu czy różnych przeszkód nie możemy się poddawać i musimy szukać swojej drogi, która zaprowadzi nas do szczęścia. Warto wierzyć i gonić swoje marzenia, bo tylko my mamy tę moc, by je spełnić.
Tak więc czas ruszyć w pogoń za szczęściem!
-
Mówimy o tym głośno
Najwyższy czas przekazać informacje o tym jak bardzo są potrzebni opiekunowie/rodzice zastępczy, dlaczego ich nie ma i co można zrobić, żeby nie tylko zostali ci którzy już tworzą rodziny zastępcze, ale pojawiali się kolejni kandydaci do ich prowadzenia.
-
Standardy Ochrony Małoletnich
15 sierpnia 2024, na mocy ustawy Kamilka, w całej Polsce zaczynają obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Dzisiaj zaczęły obowiązywać także w Fundacji PROJEKT ROZ.
-
Niewidzialne Dzieci w kontekstach
Kim są dzieci, które są niewidzialne dla systemu, lub co do których nie widzi się wystarczającego powodu istnienia i życia w godnych warunkach rozwojowych, edukacyjnych, rówieśniczych? Wymykają się, są niewidzialne lub spychane są na margines usług.
-
105 portretów Polek
Elżbieta Matusiak to bohaterka cyklu „105 portretów Polek”. W grudniu motywem przewodnim jest „Rodzina”.
Taki mój Portret przedstawiła Paulina Zywart.
-
Współpraca
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, Firmą Unit Unicorn i Fundacją PROJEKT ROZ.
-
Darowizna od opiekunów zastępczych
Zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, za zstępnych uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej …
-
Nic nie czuję
Na poziomie społecznym chcemy wytłumaczyć (…), kim są ci młodzi ludzie, którzy borykają się z problemami psychicznymi i co sprawia, że są zmuszeni sięgać po pomoc. To słowa twórców filmu „Nic nie czuję”.
-
NON-FICTION 2022
Rozmowa o pieczy zastępczej, przeprowadzona w czasie Festiwalu Non – Fiction w Krakowie w 2022 roku z Martą Wroniszewską i Elżbietą Matusiak
-
Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej
Deinstytucjonalizacja. Co o niej wiemy? To droga czy efekt? Czy zmierzamy w słusznym kierunku?
-
FAL Fun A-Long – Miłość do kwadratu
FAL (CAL+KAL) 'Miłość do kwadratu’ to wspólna przygoda szydełkowo-drutowa i wsparcie Fundacji PROJEKT ROZ. Jednocześnie propagowanie wiedzy o pieczy zastępczej.
-
Raport NIK – Za dużo domów dziecka, za mało rodzin zastępczych
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa o pieczy zastępczej. Zgodnie z jej postanowieniami państwo ma obowiązek zapewnić opiekę zastępczą dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych względów nie mogą sprawować nad nim opieki.
-
The Fosters
The Fosters – amerykański serial dramatyczny. Tak w dwóch słowach to serial o pieczy zastępczej.
-
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi. część 1
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi.
Część 1 – podręcznik -
MATEXI inspiruje i pomaga
Wspierać można w różny sposób. Taki pomysł na pomaganie ma MATEXI Polska.
-
Ozdoby świąteczne
Świąteczne ozdoby z różnych krajów świata, różnych kultur, różnych projektów, ale z tym samym przesłaniem: POKÓJ-WSPÓŁPRACA-ZROZUMIENIE
-
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszk. Wydawnictwo Agora. rok 2021
-
Zmiany w Fundacji
Nastąpiły, ustalane od pewnego czasu zmiany w Fundacji. Zmiany w Zarządzie w Radzie i adresie siedziby.
-
Kompetencje społeczne zawodowych rodziców zastępczych
Jan Basiaga i Iwona Łukasik prezentują badania własne dotyczące kompetencji społecznych zawodowych rodziców zastępczych – Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2020; 593 (8): 44-58
-
滋賀はどこにあるか知っていますか?
To cykl spotkań studentów z Uniwersytetu Shiga w Japonii z mieszkańcami „Małego Księcia” w Krakowie. To co poznane / oswojone, staje się przyjazne. Uczymy się od siebie.
-
Opowieści Nierodziców (?)
Warsztaty pisania osobistych historii które poprowadzi Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, psycholog z wykształcenia.