Rodzina od zaraz
Autorstwa Urszula Dyrcz
Rodzina od zaraz (oryg. Instant Family) to amerykańska produkcja z 2018 roku. Film opowiada historię małżeństwa, które postanawia zostać rodziną zastępczą i tym oto sposobem pod ich dach trafia trójka latynoskich dzieci. W rolach głównych wystąpili Mark Wahlberg oraz Rose Byrne a za reżyserię odpowiedzialny jest Sean Anders.
Pete i Ellie Wagner, specjalizujący się w wykańczaniu domów, wiodą spokojne życie jako bezdzietne małżeństwo. Wystarczyła jedna strona internetowa, żeby wszystko zaczęło się zmieniać. Po burzliwych naradach i wyraźnym braku zrozumienia ze strony bliższej i dalszej rodziny, Pete i Ellie postanawiają przyjąć trójkę rodzeństwa pod swój dach jako rodzina zastępcza. Wraz z przekroczeniem progu domu Wagnerów przez trójkę latynoskich dzieciaków, akcja nabiera niesamowitego rozpędu, oferując widzom cały wachlarz emocji. Historia komplikuje się zwłaszcza w momencie, gdy w życiu dzieci pojawia się ich biologiczna matka. Trudna przeszłość Lizzy, Juana i Lity, którzy od lat są przerzucani z jednego domu do drugiego sprawia, że nie potrafią zaufać “nowym rodzicom” tak od razu. Wystawiają oni małżeństwo na mnóstwo prób. Jak kończy się ta historia?
Przypadkiem : Rodzina od zaraz
Na film Instant Family natrafiłam już jakiś czas temu skacząc z nudów po kanałach w TV. Nie przywiązałam wtedy do niego zbytniej uwagi. Wczoraj obejrzałam go w pełni świadomie i byłam zaskoczona tym, ile razy zaszkliły mi się oczy. Rodzina od zaraz to nie tylko banalna komedia familijna. To, przede wszystkim, niesamowicie piękna produkcja, niosąca ze sobą głębsze przesłanie. Cała ta historia na pierwszy rzut oka mogłaby się wydawać zupełnie przewidywalna i oczywista, jednak zwroty akcji i liczne zawirowania fabuły sprawiają, że nie jest to kolejna komedia nagrana według pewnego schematu. Wszystkie postaci mają swój niepowtarzalny charakter, dialogi są intrygujące i wywołujące odpowiednie emocje w zależności od kontekstu a cała scenografia nadaje niesamowitej autentyczności.
Jednym z ważniejszych i trudniejszych momentów w całej historii jest rozmowa Pete’a i Ellie z najstarszą z rodzeństwa, Lizzy, która chce się dowiedzieć, dlaczego tak właściwie małżeństwo zdecydowało się na adopcję i czemu padło akurat nią i dwójkę jej młodszego rodzeństwa. Wagnerowie nie potrafią od razu odpowiedzieć na pytanie nastolatki. Proces dojrzewania dwójki dorosłych ludzi do udzielenia odpowiedzi na pytanie dziewczyny jest piękny, ciekawy i niesamowicie przejmujący. Instant Family to niebanalna opowieść o trudach związanych z podjęciem się opieki nad dziećmi, które niosą już swój bagaż doświadczeń, zazwyczaj zdecydowanie zbyt duży, jak na swój wiek.
To historia o pięknej ale i trudnej miłości, o którą trzeba zawalczyć i którą trzeba pielęgnować. Historia o procesie poznawania się całkowicie obcych dla siebie ludzi, zdobywania zaufania i budowania silnej relacji od zupełnego zera. Nie jest to przesłodzone i przekoloryzowane ukazanie procesu adopcyjnego, jakie to można zauważyć w innych filmach o takiej tematyce. Rodzina od zaraz pokazuje rzeczywistość w sposób odkrywający wady procesu adopcyjnego, o których rzadko mówi się na głos. Reżyser podszedł do tematu bardzo poważnie, ukazując słodko-gorzki świat pieczy zastępczej i poruszając momentami kontrowersyjne wątki. Nic w tym dziwnego, bowiem jest to opowieść podparta prawdziwymi wydarzeniami – Sean Anders wraz z żoną jakiś czas temu sami postanowili adoptować trójkę dzieci. W Instant Family Anders postanowił zatem przenieść na wielki ekran to, czego sam doświadczył w rzeczywistości.
Komedia z głębia
Film Rodzina od zaraz według kategorii filmowej w serwisie Filmweb zaklasyfikowany został do komedii obyczajowych. Owszem, produkcję cechuje wiele elementów typowych dla komedii, jednak oprócz lekkich i zabawnych scen znajdziemy tam o wiele więcej – pełną emocji historię, która pozostawia ślad zarówno w głowie, jak i w sercu. Kino światowe potrzebuje więcej takich produkcji, które będą bawić, wzruszać, uczyć i uświadamiać. Zdecydowanie warto poświęcić dwie godziny, by wejść w świat tej nietypowej i niesamowicie sympatycznej rodzinki!
-
Mówimy o tym głośno
Najwyższy czas przekazać informacje o tym jak bardzo są potrzebni opiekunowie/rodzice zastępczy, dlaczego ich nie ma i co można zrobić, żeby nie tylko zostali ci którzy już tworzą rodziny zastępcze, ale pojawiali się kolejni kandydaci do ich prowadzenia.
-
Standardy Ochrony Małoletnich
15 sierpnia 2024, na mocy ustawy Kamilka, w całej Polsce zaczynają obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Dzisiaj zaczęły obowiązywać także w Fundacji PROJEKT ROZ.
-
Niewidzialne Dzieci w kontekstach
Kim są dzieci, które są niewidzialne dla systemu, lub co do których nie widzi się wystarczającego powodu istnienia i życia w godnych warunkach rozwojowych, edukacyjnych, rówieśniczych? Wymykają się, są niewidzialne lub spychane są na margines usług.
-
105 portretów Polek
Elżbieta Matusiak to bohaterka cyklu „105 portretów Polek”. W grudniu motywem przewodnim jest „Rodzina”.
Taki mój Portret przedstawiła Paulina Zywart.
-
Współpraca
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, Firmą Unit Unicorn i Fundacją PROJEKT ROZ.
-
Darowizna od opiekunów zastępczych
Zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, za zstępnych uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej …
-
Nic nie czuję
Na poziomie społecznym chcemy wytłumaczyć (…), kim są ci młodzi ludzie, którzy borykają się z problemami psychicznymi i co sprawia, że są zmuszeni sięgać po pomoc. To słowa twórców filmu „Nic nie czuję”.
-
NON-FICTION 2022
Rozmowa o pieczy zastępczej, przeprowadzona w czasie Festiwalu Non – Fiction w Krakowie w 2022 roku z Martą Wroniszewską i Elżbietą Matusiak
-
Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej
Deinstytucjonalizacja. Co o niej wiemy? To droga czy efekt? Czy zmierzamy w słusznym kierunku?
-
FAL Fun A-Long – Miłość do kwadratu
FAL (CAL+KAL) 'Miłość do kwadratu’ to wspólna przygoda szydełkowo-drutowa i wsparcie Fundacji PROJEKT ROZ. Jednocześnie propagowanie wiedzy o pieczy zastępczej.
-
Raport NIK – Za dużo domów dziecka, za mało rodzin zastępczych
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa o pieczy zastępczej. Zgodnie z jej postanowieniami państwo ma obowiązek zapewnić opiekę zastępczą dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych względów nie mogą sprawować nad nim opieki.
-
The Fosters
The Fosters – amerykański serial dramatyczny. Tak w dwóch słowach to serial o pieczy zastępczej.
-
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi. część 1
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi.
Część 1 – podręcznik -
MATEXI inspiruje i pomaga
Wspierać można w różny sposób. Taki pomysł na pomaganie ma MATEXI Polska.
-
Ozdoby świąteczne
Świąteczne ozdoby z różnych krajów świata, różnych kultur, różnych projektów, ale z tym samym przesłaniem: POKÓJ-WSPÓŁPRACA-ZROZUMIENIE
-
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszk. Wydawnictwo Agora. rok 2021
-
Zmiany w Fundacji
Nastąpiły, ustalane od pewnego czasu zmiany w Fundacji. Zmiany w Zarządzie w Radzie i adresie siedziby.
-
Kompetencje społeczne zawodowych rodziców zastępczych
Jan Basiaga i Iwona Łukasik prezentują badania własne dotyczące kompetencji społecznych zawodowych rodziców zastępczych – Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2020; 593 (8): 44-58
-
滋賀はどこにあるか知っていますか?
To cykl spotkań studentów z Uniwersytetu Shiga w Japonii z mieszkańcami „Małego Księcia” w Krakowie. To co poznane / oswojone, staje się przyjazne. Uczymy się od siebie.
-
Opowieści Nierodziców (?)
Warsztaty pisania osobistych historii które poprowadzi Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, psycholog z wykształcenia.