HAKER
Autorstwa Adrianna Gocyła
Nie ten z Chrisem Hemsworthem, czy też polski komediowy klasyk. Tym razem mowa o Haker w reżyserii Poula Berga, autora dwóch odcinków kultowego serialu “The Rain”. Film przypisano do kina akcji oraz familijnego.
O czym jest ten film?
Trzynastoletni Benjamin doskonale odnajduje się w świecie internetu, który pozwala mu uciec od codziennych, życiowych problemów. W wieku siedmiu lat stracił matkę a ojca nigdy nie poznał. Pewnego dnia jego życie wywraca się do góry nogami. Dwóch podejrzanych mężczyzn pokazuje mu nagranie, na którym prawdopodobnie znajduje się…jego matka! Obdarzony nadzwyczajnym intelektem chłopiec postanawia wykorzystać swoje ponadprzeciętne zdolności hakerskie i rozpoczyna własne śledztwo. W poszukiwaniu matki pomaga mu nowa mieszkanka tego samego domu dziecka – tajemnicza Savannah. Szybko okazuje się, że nic nie jest takie proste a wyjątkowa inteligencja nie wzięła się z przypadku.
Jak mówi kultowe już powiedzenie “Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze”. Tak jest również w tym przypadku. Tajemniczy projekt wart ludzkiego życia, prywatna organizacja, która jest wszędzie, podejrzani ludzie… Wątki, bohaterowie oraz rozwój akcji skłąniają mnie do przytoczenia cytatu z filmu: “Nie ufaj nikomu”. Połączenie wątków politycznych z familijnym kinem może mieć jednak sens jedynie pod warunkiem, że oglądający młodzi widzowie są zapoznani z podstawowymi zagadnieniami społecznymi. Jeśli natomiast z polityczną wiedzą im nie po drodze, może to stanowić pewien problem w dokładnym zrozumieniu przesłania filmu. Aby jednak dobrze się bawić przez niewiele ponad półtorej godziny, wystarczy dać się zatracić w pełnym zwrotów akcji kinie i chcieć towarzyszyć Benjaminowi w odkrywaniu tajemnicy pochodzenia jego matki.
A jak się kończy ta historia? Tego nie wie nikt… (dosłownie)
Hacker to ciekawy, luźny film, idealny do obejrzenia w wolnej chwili jeśli chcemy odpocząć przy niewymagającej produkcji. Otwarte zakończenie mogło otworzyć drogę do kontynuacji przygód młodego i inteligentnego Benjamina jednak raczej to nie nastąpi. A szkoda…
-
Mówimy o tym głośno
Najwyższy czas przekazać informacje o tym jak bardzo są potrzebni opiekunowie/rodzice zastępczy, dlaczego ich nie ma i co można zrobić, żeby nie tylko zostali ci którzy już tworzą rodziny zastępcze, ale pojawiali się kolejni kandydaci do ich prowadzenia.
-
Standardy Ochrony Małoletnich
15 sierpnia 2024, na mocy ustawy Kamilka, w całej Polsce zaczynają obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Dzisiaj zaczęły obowiązywać także w Fundacji PROJEKT ROZ.
-
Niewidzialne Dzieci w kontekstach
Kim są dzieci, które są niewidzialne dla systemu, lub co do których nie widzi się wystarczającego powodu istnienia i życia w godnych warunkach rozwojowych, edukacyjnych, rówieśniczych? Wymykają się, są niewidzialne lub spychane są na margines usług.
-
105 portretów Polek
Elżbieta Matusiak to bohaterka cyklu „105 portretów Polek”. W grudniu motywem przewodnim jest „Rodzina”.
Taki mój Portret przedstawiła Paulina Zywart.
-
Współpraca
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, Firmą Unit Unicorn i Fundacją PROJEKT ROZ.
-
Darowizna od opiekunów zastępczych
Zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, za zstępnych uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej …
-
Nic nie czuję
Na poziomie społecznym chcemy wytłumaczyć (…), kim są ci młodzi ludzie, którzy borykają się z problemami psychicznymi i co sprawia, że są zmuszeni sięgać po pomoc. To słowa twórców filmu „Nic nie czuję”.
-
NON-FICTION 2022
Rozmowa o pieczy zastępczej, przeprowadzona w czasie Festiwalu Non – Fiction w Krakowie w 2022 roku z Martą Wroniszewską i Elżbietą Matusiak
-
Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej
Deinstytucjonalizacja. Co o niej wiemy? To droga czy efekt? Czy zmierzamy w słusznym kierunku?
-
FAL Fun A-Long – Miłość do kwadratu
FAL (CAL+KAL) 'Miłość do kwadratu’ to wspólna przygoda szydełkowo-drutowa i wsparcie Fundacji PROJEKT ROZ. Jednocześnie propagowanie wiedzy o pieczy zastępczej.
-
Raport NIK – Za dużo domów dziecka, za mało rodzin zastępczych
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa o pieczy zastępczej. Zgodnie z jej postanowieniami państwo ma obowiązek zapewnić opiekę zastępczą dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych względów nie mogą sprawować nad nim opieki.
-
The Fosters
The Fosters – amerykański serial dramatyczny. Tak w dwóch słowach to serial o pieczy zastępczej.
-
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi. część 1
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi.
Część 1 – podręcznik -
MATEXI inspiruje i pomaga
Wspierać można w różny sposób. Taki pomysł na pomaganie ma MATEXI Polska.
-
Ozdoby świąteczne
Świąteczne ozdoby z różnych krajów świata, różnych kultur, różnych projektów, ale z tym samym przesłaniem: POKÓJ-WSPÓŁPRACA-ZROZUMIENIE
-
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszk. Wydawnictwo Agora. rok 2021
-
Zmiany w Fundacji
Nastąpiły, ustalane od pewnego czasu zmiany w Fundacji. Zmiany w Zarządzie w Radzie i adresie siedziby.
-
Kompetencje społeczne zawodowych rodziców zastępczych
Jan Basiaga i Iwona Łukasik prezentują badania własne dotyczące kompetencji społecznych zawodowych rodziców zastępczych – Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2020; 593 (8): 44-58
-
滋賀はどこにあるか知っていますか?
To cykl spotkań studentów z Uniwersytetu Shiga w Japonii z mieszkańcami „Małego Księcia” w Krakowie. To co poznane / oswojone, staje się przyjazne. Uczymy się od siebie.
-
Opowieści Nierodziców (?)
Warsztaty pisania osobistych historii które poprowadzi Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, psycholog z wykształcenia.