Co w duszy gra
Autorstwa Joanna Dyrcz
„Mówią, że urodziłeś się do czegoś, ale skąd wiesz, co to za rzecz?”
W życiu każdego człowieka przychodzi czas, gdy zadaje sobie pytania “po co tu jestem?”, “jaki jest mój cel w życiu?”. Właśnie w tym okresie poznajemy Joe Gardena – głównego bohatera amerykańskiej produkcji Co w duszy gra (tytuł oryginalny Soul).
Joe jest nauczycielem muzyki w liceum, gdzie prowadzi szkolny zespół, jednak jego odwiecznym marzeniem jest granie jazzu z światowymi gwiazdami. Nauczyciel, siadając do pianina, zatraca się w świecie muzyki, odcina się od otaczającej go rzeczywistości, nic więcej dla niego nie ma znaczenia. Pewnego dnia dostaje propozycję zagrania koncertu ze światowej sławy gwiazdą, jednak drogę powrotna do domu w celu przygotowania się przed występem przerywa mu… śmierć. Dusza Gardena trafia do miejsca zwanego Przedświatem – miejsca, gdzie dusze ulegają kształceniu, nabywają indywidualnych cech charakteru zanim wskoczą w wielką dziurę i polecą na Ziemię.
Joe dostaje zadanie – ma pomóc jednej z dusz znaleźć jej Iskrę – ostatni element niezbędny do dostania przepustki na Ziemię. Iskrą może być taniec, śpiew, piłka nożna, pieczenie – dosłownie wszystko. Wydawać by się mogło, że skoro jest tyle możliwości to nie jest to trudne zadanie, jednak dusza, której ma pomóc – numer 22 – próbowała już dosłownie wszystkiego. Dodatkowo przeszkodą w znalezieniu Iskry był fakt, że Dwudziestka Dwójka nie widziała nigdy sensu w życiu na Ziemi. Po kolejnych nieudanych próbach Joe decyduje się na udział w rytuale, który pozwoli mu powrócić do życia. Zamiast do swojego ciała trafia jednak do ciała kota a jego ciało wypełnia dusza numer 22. Wspólnie przeżyty dzień na Ziemi staje się dla Joe i Dwudziestki Dwójki prawdziwą lekcją życia. Czy jednak Joe znalazł odpowiedzi na nurtujące go pytania odnośnie celu własnego istnienia? Czy Dusza numer 22. znajdzie swoją Iskrę? Czym dokładnie jest ta Iskra?
Na te i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w animacji Disney Pixar Co w duszy gra. “Kim jestem?”, “Dokąd zmierzam?”, “Co mnie uszczęśliwia?” – to pytania, które zadajemy sobie na każdym etapie naszego życia. Animacja studia Disney Pixar kolejny raz dostarcza całej palety emocji i zmusza nas do zatrzymania się w miejscu i zastanowienia nad tym, czy faktycznie żyjemy pełnią swojego życia i czerpiemy z niego pełnymi garściami. Jest to produkcja zarówno dla młodszych, których zdecydowanie zachwyci cały wykreowany świat oraz barwne postaci, jak i dla starszych – tych, szukających swojej własnej ścieżki. To piękna i wzruszająca bajka ukazująca problem poszukiwania celu, dająca do myślenia, zmuszająca do zatrzymania się i spojrzenia na swoje dotychczasowe życie.
-
Mówimy o tym głośno
Najwyższy czas przekazać informacje o tym jak bardzo są potrzebni opiekunowie/rodzice zastępczy, dlaczego ich nie ma i co można zrobić, żeby nie tylko zostali ci którzy już tworzą rodziny zastępcze, ale pojawiali się kolejni kandydaci do ich prowadzenia.
-
Standardy Ochrony Małoletnich
15 sierpnia 2024, na mocy ustawy Kamilka, w całej Polsce zaczynają obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Dzisiaj zaczęły obowiązywać także w Fundacji PROJEKT ROZ.
-
Niewidzialne Dzieci w kontekstach
Kim są dzieci, które są niewidzialne dla systemu, lub co do których nie widzi się wystarczającego powodu istnienia i życia w godnych warunkach rozwojowych, edukacyjnych, rówieśniczych? Wymykają się, są niewidzialne lub spychane są na margines usług.
-
105 portretów Polek
Elżbieta Matusiak to bohaterka cyklu „105 portretów Polek”. W grudniu motywem przewodnim jest „Rodzina”.
Taki mój Portret przedstawiła Paulina Zywart.
-
Współpraca
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, Firmą Unit Unicorn i Fundacją PROJEKT ROZ.
-
Darowizna od opiekunów zastępczych
Zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, za zstępnych uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej …
-
Nic nie czuję
Na poziomie społecznym chcemy wytłumaczyć (…), kim są ci młodzi ludzie, którzy borykają się z problemami psychicznymi i co sprawia, że są zmuszeni sięgać po pomoc. To słowa twórców filmu „Nic nie czuję”.
-
NON-FICTION 2022
Rozmowa o pieczy zastępczej, przeprowadzona w czasie Festiwalu Non – Fiction w Krakowie w 2022 roku z Martą Wroniszewską i Elżbietą Matusiak
-
Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej
Deinstytucjonalizacja. Co o niej wiemy? To droga czy efekt? Czy zmierzamy w słusznym kierunku?
-
FAL Fun A-Long – Miłość do kwadratu
FAL (CAL+KAL) 'Miłość do kwadratu’ to wspólna przygoda szydełkowo-drutowa i wsparcie Fundacji PROJEKT ROZ. Jednocześnie propagowanie wiedzy o pieczy zastępczej.
-
Raport NIK – Za dużo domów dziecka, za mało rodzin zastępczych
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa o pieczy zastępczej. Zgodnie z jej postanowieniami państwo ma obowiązek zapewnić opiekę zastępczą dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych względów nie mogą sprawować nad nim opieki.
-
The Fosters
The Fosters – amerykański serial dramatyczny. Tak w dwóch słowach to serial o pieczy zastępczej.
-
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi. część 1
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi.
Część 1 – podręcznik -
MATEXI inspiruje i pomaga
Wspierać można w różny sposób. Taki pomysł na pomaganie ma MATEXI Polska.
-
Ozdoby świąteczne
Świąteczne ozdoby z różnych krajów świata, różnych kultur, różnych projektów, ale z tym samym przesłaniem: POKÓJ-WSPÓŁPRACA-ZROZUMIENIE
-
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszk. Wydawnictwo Agora. rok 2021
-
Zmiany w Fundacji
Nastąpiły, ustalane od pewnego czasu zmiany w Fundacji. Zmiany w Zarządzie w Radzie i adresie siedziby.
-
Kompetencje społeczne zawodowych rodziców zastępczych
Jan Basiaga i Iwona Łukasik prezentują badania własne dotyczące kompetencji społecznych zawodowych rodziców zastępczych – Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2020; 593 (8): 44-58
-
滋賀はどこにあるか知っていますか?
To cykl spotkań studentów z Uniwersytetu Shiga w Japonii z mieszkańcami „Małego Księcia” w Krakowie. To co poznane / oswojone, staje się przyjazne. Uczymy się od siebie.
-
Opowieści Nierodziców (?)
Warsztaty pisania osobistych historii które poprowadzi Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, psycholog z wykształcenia.