Projekt roz logo

Autorstwa Olga Kulig

Okładka książki 27 śmierci Toby’ego Obeda napisana przez Joanne Gierak-Onoszko

27 śmierci Toby’ego Obeda to książka napisana przez Joanne Gierak-Onoszko na bazie jej czasu w Kanadzie. Książka była wydana w 2019 przez Wydawnictwo Dowody na Istnienie.

To trudna książka. I bolesna. Można ją czytać fragmentami, po małych kawałkach przyswajalnych przez nasz układ limbiczny. Albo na raz, jednym tchem, jak zdzieranie plastra. Niezależnie od wybranej strategii, z pewnością odchorujemy tę lekturę.

Tak naprawdę to opowieść o czasach postapokaliptycznych, o Ocaleńcach i o tym, że muszą żyć: sami Ocaleńcy jak i ich oprawcy.

Ocaleńcami są ludzie, którzy przeżyli tortury, molestowanie, przemoc fizyczną i psychiczną. Przeżyli głód, mróz, rażenie prądem, gwałty.

Oprawcami są ludzie, którzy torturowali, molestowali, znęcali się fizycznie i psychicznie. Oprawcami są też ludzie, którzy udawali, że o tym nie wiedzą. Oprawcami są też ci, którzy stworzyli ten system. System szkół z internatem dla dzieci rdzennych mieszkańców Kanady.

Kanada marzyła o jednolitym kulturowo i religijnie społeczeństwie. Stworzyła sieć szkół z internatem, prowadzonych głównie przez Kościół katolicki, do których kierowano dzieci inuickie przymusowo odbierane rodzinom. Bo rodzina inuicka z definicji była niewydolna wychowawczo.

Częściowo zamysł się udał, szkoły opuścili ludzie bez znajomości indiańskich korzeni i tożsamości kulturowej. Ale też ludzie złamani, ztraumatyzowani, zniszczeni. Ludzie bez przeszłości i bez przyszłości. Ludzie, którzy przeżyli. Ocaleńcy.

W 27 śmierci Toby’ego Obeda, Joanna Gierak-Onoszko z cierpliwością i opanowaniem naukowca rozmawia ze wszystkimi stronami, nie pyta: dlaczego?, bo to pytanie nie ma już znaczenia, pyta: i co dalej? Czy ktoś weźmie odpowiedzialność za los dzieci rdzennych Kanadyjczyków? No bo to nadal są dzieci, nawet jeśli są po czterdziestce, nawet jeśli są alkoholikami, nawet jeśli sami stali się oprawcami.

Więcej rekomendowanych książek znajdziecie tutaj.