Zabójstwo Brangwina Kąkola
Autorstwa Olga Kulig
Dziecięca książka Zabójstwo Brangwina Kąkola, napisana jest przez M. T. Anderson i ilustrowana przez Eugene Yelchin. Polskie tłumaczenia wykonał Rafał Lisowski i w 2020 wydała książkę Wydawnictwo Dwie Siostry.
Strach ma wielkie oczy. A jak wygląda świat oglądany takimi oczami? Na to pytanie starają się odpowiedzieć autorzy Zabójstwo Brangwina Kąkola. W swojej fenomenalnej książce opisują i pokazują świat rzeczywisty i świat zniekształcony przez emocje, głównie negatywne emocje, takie jak strach, pogarda, kompleksy czy uprzedzenia.
Książka skomponowana jest w sposób dualny i to we wszystkich aspektach. Zbudowana jest zarówno z tekstu pisanego jak i wielostronicowych ilustracji. Tekst i obraz pełnią tu równorzędną rolę narracyjną uzupełniając się. Akcja rozgrywa się w fantastycznej krainie, którą toczy odwieczna walka między pięknymi i szlachetnymi elfami a okrutnymi i obrzydliwymi goblinami. Elfy zamieszkują bogatą i żyzną ziemię, co tylko podkreśla ich wyższość nad innymi stworzeniami, a gobliny zadowalają się ubogim krajobrazem niedostępnych i niebezpiecznych gór, co z kolei ma odzwierciedlać ich zacofanie i brak kultury. I choć oba narody żyją obok siebie od wieków poza wojną nic ich nie łączy. Do czasu, gdy elficki poseł zostaje wysłany z tajną misją do kraju goblinów.
Ale czy te podziały są tak oczywiste? Czy świat jest tylko dobry lub tylko zły? I czy wygląd stanowi o rzeczywistej wartości?
Panowie Anderson i Yelchin nie tyle odpowiadają na te pytania, ile pozwalają czytelnikowi samodzielnie przekonać się o tym i zobaczyć to wszystko na własne oczy. Z dużą dozą humoru poruszają temat różnic między nami, kulturowych, światopoglądowych czy chociażby kulinarnych. I dają nam jeszcze jedno ważne przesłanie, że dla przyjaźni żadne różnice nie istnieją.
Zabójstwo Brangwina Kąkola oryginalnie napisana w języku angielskim pod tytułem The Assassination of the Brangwain Spurge.
Więcej rekomendowanych książek znajdziecie tutaj.
-
Mówimy o tym głośno
Najwyższy czas przekazać informacje o tym jak bardzo są potrzebni opiekunowie/rodzice zastępczy, dlaczego ich nie ma i co można zrobić, żeby nie tylko zostali ci którzy już tworzą rodziny zastępcze, ale pojawiali się kolejni kandydaci do ich prowadzenia.
-
Standardy Ochrony Małoletnich
15 sierpnia 2024, na mocy ustawy Kamilka, w całej Polsce zaczynają obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Dzisiaj zaczęły obowiązywać także w Fundacji PROJEKT ROZ.
-
Niewidzialne Dzieci w kontekstach
Kim są dzieci, które są niewidzialne dla systemu, lub co do których nie widzi się wystarczającego powodu istnienia i życia w godnych warunkach rozwojowych, edukacyjnych, rówieśniczych? Wymykają się, są niewidzialne lub spychane są na margines usług.
-
105 portretów Polek
Elżbieta Matusiak to bohaterka cyklu „105 portretów Polek”. W grudniu motywem przewodnim jest „Rodzina”.
Taki mój Portret przedstawiła Paulina Zywart.
-
Współpraca
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, Firmą Unit Unicorn i Fundacją PROJEKT ROZ.
-
Darowizna od opiekunów zastępczych
Zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, za zstępnych uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej …
-
Nic nie czuję
Na poziomie społecznym chcemy wytłumaczyć (…), kim są ci młodzi ludzie, którzy borykają się z problemami psychicznymi i co sprawia, że są zmuszeni sięgać po pomoc. To słowa twórców filmu „Nic nie czuję”.
-
NON-FICTION 2022
Rozmowa o pieczy zastępczej, przeprowadzona w czasie Festiwalu Non – Fiction w Krakowie w 2022 roku z Martą Wroniszewską i Elżbietą Matusiak
-
Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej
Deinstytucjonalizacja. Co o niej wiemy? To droga czy efekt? Czy zmierzamy w słusznym kierunku?
-
FAL Fun A-Long – Miłość do kwadratu
FAL (CAL+KAL) 'Miłość do kwadratu’ to wspólna przygoda szydełkowo-drutowa i wsparcie Fundacji PROJEKT ROZ. Jednocześnie propagowanie wiedzy o pieczy zastępczej.
-
Raport NIK – Za dużo domów dziecka, za mało rodzin zastępczych
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa o pieczy zastępczej. Zgodnie z jej postanowieniami państwo ma obowiązek zapewnić opiekę zastępczą dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych względów nie mogą sprawować nad nim opieki.
-
The Fosters
The Fosters – amerykański serial dramatyczny. Tak w dwóch słowach to serial o pieczy zastępczej.
-
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi. część 1
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi.
Część 1 – podręcznik -
MATEXI inspiruje i pomaga
Wspierać można w różny sposób. Taki pomysł na pomaganie ma MATEXI Polska.
-
Ozdoby świąteczne
Świąteczne ozdoby z różnych krajów świata, różnych kultur, różnych projektów, ale z tym samym przesłaniem: POKÓJ-WSPÓŁPRACA-ZROZUMIENIE
-
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszk. Wydawnictwo Agora. rok 2021
-
Zmiany w Fundacji
Nastąpiły, ustalane od pewnego czasu zmiany w Fundacji. Zmiany w Zarządzie w Radzie i adresie siedziby.
-
Kompetencje społeczne zawodowych rodziców zastępczych
Jan Basiaga i Iwona Łukasik prezentują badania własne dotyczące kompetencji społecznych zawodowych rodziców zastępczych – Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2020; 593 (8): 44-58
-
滋賀はどこにあるか知っていますか?
To cykl spotkań studentów z Uniwersytetu Shiga w Japonii z mieszkańcami „Małego Księcia” w Krakowie. To co poznane / oswojone, staje się przyjazne. Uczymy się od siebie.
-
Opowieści Nierodziców (?)
Warsztaty pisania osobistych historii które poprowadzi Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, psycholog z wykształcenia.