Mroczne MATERIE
Autorstwa Aga Szmaja-Nosan
Mroczne Materie, to serial HBO, będący adaptacją literackiej trylogii autorstwa Philipa Pullmana. Pierwszy sezon miał premierę w 2019 roku. Niedawno zaś pojawił się kolejny w którym możemy śledzić losy głównej bohaterki o imieniu Lyra.
Akcja Mroczne Materie rozgrywa się w magicznym świecie, gdzie przeplatają się losy ludzi, wiedźm, opancerzonych niedźwiedzi oraz mówiących ludzkim głosem żyjątek. Każda postać ma u swego boku dajmona, który przybiera postać zwierzęcą i jest nierozerwalną częścią danej osoby – jej duszą i podświadomością.
Główna bohaterka – Lyra, jako niemowlę zostaje pozostawiona przez swego krewnego – Lorda Asriela w Kolegium Jordana w Oxfordzie. Od początku Mrocznych Materii wiadomo nam, że dziewczynka jest wyjątkowa i musi być chroniona przez immunitet uczonych, by spełnić w przyszłości ważne zadanie. Dorasta w przeświadczeniu, że jest sierotą. Otaczają ją profesorowie oraz pracownicy zapleczy, darzący ją ciepłem i opieką, jednak z utęsknieniem czeka wizyt jedynego krewnego.
Jej najlepszy przyjaciel Roger, to chłopiec również bez rodziny, mimo młodego wieku pracuje jako pomoc kuchenna.
Dziewczynka jest na progu dojrzewania, jest bardzo żywiołowa i żądna przygód. Marzy o wielkiej podróży na daleką Północ, gdzie mogłaby dołączyć do Lorda Asriela, który prowadzi tam tajemnicze badania naukowe.
Pewnego dnia …
… krewny pojawia się bez uprzedzenia w kolegium, by zaprezentować wyniki swoich badań. Lyra dowiaduje się o jego przyjeździe i korzystając z dachów i rynien, niczym najlepszy parkourowiec dostaje się po kryjomu do sali spotkań, gdzie staje się świadkiem odkrycia Asriela. Wszystkich zebranych szokuje wiadomość o istnieniu innych światów widocznych za pomocą niewyjaśnionego Pyłu. Informacja rzuca cień na doktryny narzucone przez Magisterium – rządzącej instytucji, która utrzymuje stanowisko o istnieniu jednego, właściwego świata. Magisterium jest głównym wrogiem protagonistki i ma mocno dwuznaczny charakter. Z jednej strony nawiązuje do Kościoła Katolickiego, z drugiej do dyktatury i pomysłów Hitlerowców oraz kontroli i wszechwładzy Komunistów. Urząd ma charakter niezwykle mroczny, osoby stojące na jego czele są zamknięte na nowości, wręcz zacofane, ale też zachłanne. Zepsucie i rządza władzy są pobudkami, które prowadzą do potajemnych eksperymentów Magisterium, niejako pokrewnych z badaniami Asriela dotyczącymi Pyłu.
Kluczowe dla rozwiązania zagadki okazują się dzieci i ich nieukształtowane jeszcze ostatecznie dajmony. Każde dziecko posiada w sobie Pył, który pozwala ujrzeć i dotrzeć do tajemnic dla dorosłych już niedostępnych. Tylko dzieci mogą przyczynić się do otwarcia okna do innego świata.
Serial …
… mimo typowo fantastycznej historii oraz baśniowej scenerii, nawiązuje do wielu wątków współczesnych, momentami nawet historycznych. Dla mnie jednak znamienny jest fakt, że najważniejszą rolę dla odkrycia tajemnic mają właśnie dzieci. Posiadają w sobie nieodgadnioną energię, sposób myślenia i otwartość, które zanikają z wiekiem.
Dzieci pozwalają się dorosłemu światu rozwijać, umożliwiają zmiany w skostniałych strukturach, ale także mogą prowadzić do zgody i stabilizacji.
Nie da się przeoczyć faktu, że dwójka dziecięcych liderów nie ma rodzin. Spotykają na swojej drodze bardzo różnych dorosłych, muszą nauczyć się komu ufać, by przetrwać. Uczą się na własnych błędach, gdyż nie mają innych wzorów. Jednak są postaciami niezwykle zdeterminowanymi i to właśnie oni są zdolni uratować innych dzięki sile charakteru.
Dzieci w filmie przeżywają wiele trudności przez dorosłych, ale zmieniają też perspektywę ich myślenia i pokazują, że wrodzone dobro i dziecięce cechy dają nieograniczone możliwości, gdy się je pielęgnuje.
-
Mówimy o tym głośno
Najwyższy czas przekazać informacje o tym jak bardzo są potrzebni opiekunowie/rodzice zastępczy, dlaczego ich nie ma i co można zrobić, żeby nie tylko zostali ci którzy już tworzą rodziny zastępcze, ale pojawiali się kolejni kandydaci do ich prowadzenia.
-
Standardy Ochrony Małoletnich
15 sierpnia 2024, na mocy ustawy Kamilka, w całej Polsce zaczynają obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Dzisiaj zaczęły obowiązywać także w Fundacji PROJEKT ROZ.
-
Niewidzialne Dzieci w kontekstach
Kim są dzieci, które są niewidzialne dla systemu, lub co do których nie widzi się wystarczającego powodu istnienia i życia w godnych warunkach rozwojowych, edukacyjnych, rówieśniczych? Wymykają się, są niewidzialne lub spychane są na margines usług.
-
105 portretów Polek
Elżbieta Matusiak to bohaterka cyklu „105 portretów Polek”. W grudniu motywem przewodnim jest „Rodzina”.
Taki mój Portret przedstawiła Paulina Zywart.
-
Współpraca
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, Firmą Unit Unicorn i Fundacją PROJEKT ROZ.
-
Darowizna od opiekunów zastępczych
Zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, za zstępnych uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej …
-
Nic nie czuję
Na poziomie społecznym chcemy wytłumaczyć (…), kim są ci młodzi ludzie, którzy borykają się z problemami psychicznymi i co sprawia, że są zmuszeni sięgać po pomoc. To słowa twórców filmu „Nic nie czuję”.
-
NON-FICTION 2022
Rozmowa o pieczy zastępczej, przeprowadzona w czasie Festiwalu Non – Fiction w Krakowie w 2022 roku z Martą Wroniszewską i Elżbietą Matusiak
-
Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej
Deinstytucjonalizacja. Co o niej wiemy? To droga czy efekt? Czy zmierzamy w słusznym kierunku?
-
FAL Fun A-Long – Miłość do kwadratu
FAL (CAL+KAL) 'Miłość do kwadratu’ to wspólna przygoda szydełkowo-drutowa i wsparcie Fundacji PROJEKT ROZ. Jednocześnie propagowanie wiedzy o pieczy zastępczej.
-
Raport NIK – Za dużo domów dziecka, za mało rodzin zastępczych
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa o pieczy zastępczej. Zgodnie z jej postanowieniami państwo ma obowiązek zapewnić opiekę zastępczą dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych względów nie mogą sprawować nad nim opieki.
-
The Fosters
The Fosters – amerykański serial dramatyczny. Tak w dwóch słowach to serial o pieczy zastępczej.
-
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi. część 1
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi.
Część 1 – podręcznik -
MATEXI inspiruje i pomaga
Wspierać można w różny sposób. Taki pomysł na pomaganie ma MATEXI Polska.
-
Ozdoby świąteczne
Świąteczne ozdoby z różnych krajów świata, różnych kultur, różnych projektów, ale z tym samym przesłaniem: POKÓJ-WSPÓŁPRACA-ZROZUMIENIE
-
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszk. Wydawnictwo Agora. rok 2021
-
Zmiany w Fundacji
Nastąpiły, ustalane od pewnego czasu zmiany w Fundacji. Zmiany w Zarządzie w Radzie i adresie siedziby.
-
Kompetencje społeczne zawodowych rodziców zastępczych
Jan Basiaga i Iwona Łukasik prezentują badania własne dotyczące kompetencji społecznych zawodowych rodziców zastępczych – Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2020; 593 (8): 44-58
-
滋賀はどこにあるか知っていますか?
To cykl spotkań studentów z Uniwersytetu Shiga w Japonii z mieszkańcami „Małego Księcia” w Krakowie. To co poznane / oswojone, staje się przyjazne. Uczymy się od siebie.
-
Opowieści Nierodziców (?)
Warsztaty pisania osobistych historii które poprowadzi Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, psycholog z wykształcenia.