Śmierć i śmierć
Autorstwa Olga Kulig
Książka Adriana Tomine tytułowana Śmierć i śmierć była wydana przez Wydawnictwo Kultura Gniewu w roku 2015.
Jako rodzice, nieważne czy biologiczni czy nie, musimy wyposażyć nasze dzieci w umiejętności, które pozwolą im na samodzielne życie. Musimy, na przykład, nauczyć je gotować, żeby nie padły z głodu jak już zamieszkają bez nas. Dobrze też nauczyć je rozpoznawać i nazywać własne uczucia, to bardzo pomaga. Bo rozpoznawanie i nazywanie uczuć innych ludzi to już trudniejsza sztuka. Poruszanie się w świecie społecznym, w tej skomplikowanej pajęczynie wzajemnych relacji jest niezwykle trudnym zadaniem. Nie da się przygotować na wszystkie sytuacje i nie da się przećwiczyć każdej możliwej kombinacji tej sieci. Zdaje się, że jedynym uniwersalnym środkiem, w który możemy wyposażyć dzieci, jest dystans.
Adrian Tomine w swojej książce „Śmiech i śmierć” rozbija na komiksowe okienka bardzo skomplikowane relacje i układy międzyludzkie. Klatka po klatce, dymek po dymku, analizuje siatkę wzajemnych powiązań i odkrywa przed czytelnikiem emocje napędzające bohaterów. To komiks dla dorosłych i dla starszych nastolatków, obrazkowa instrukcja wskazująca miejsce jednostki i jej uczuć w relacjach społecznych.
W sześciu historyjkach
czytelnik ma możliwość obserwowania zmagań bohaterów zagubionych w tej społecznej pajęczynie. Poznajemy niespełnionego artystę, który w pewnym momencie musi dokonać wyboru, ocenić co jest jego prawdziwym marzeniem, szczęście rodzinne czy sława. Przesłuchujemy się zwierzeniom dziewczyny łudząco podobnej do słynnej gwiazdy porno, która przez to podobieństwo nie może odnaleźć własnej tożsamości. Obserwujemy dynamikę naiwności, jak z tęsknoty do akceptacji wypiera rzeczywistość i godzi się na przemoc i wykorzystywanie. Podglądamy rozpaczliwe próby zapełnienia pustki.
Wszyscy bohaterowie komiksu są ludźmi niedoskonałymi. W pewnym sensie popsutymi, obciążonymi traumami i lękami. Używając metafory pajęczej sieci, ich oczko puściło i chcąc pozostać w sieci muszą nawiązać nowe połączenia. Autor subtelnie kadruje intymne odczucia swoich bohaterów, delikatnie dotyka ich wrażliwych miejsc i odsłania je dla czytelnika. Można przeglądać się jak w lustrze. Każdemu z nas kiedyś puściło oczko. I każdy musiał się na nowo odnaleźć.
Tworząc nowe, solidniejsze i stabilniejsze, połączenia musimy znać swój potencjał. Zdaniem autora mieści się on gdzieś pomiędzy naszymi oczekiwaniami a możliwościami. Tym co pozwala nam go odnaleźć jest dystans właśnie.
Więcej rekomendowanych książek znajdziecie tutaj.
-
Mówimy o tym głośno
Najwyższy czas przekazać informacje o tym jak bardzo są potrzebni opiekunowie/rodzice zastępczy, dlaczego ich nie ma i co można zrobić, żeby nie tylko zostali ci którzy już tworzą rodziny zastępcze, ale pojawiali się kolejni kandydaci do ich prowadzenia.
-
Standardy Ochrony Małoletnich
15 sierpnia 2024, na mocy ustawy Kamilka, w całej Polsce zaczynają obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Dzisiaj zaczęły obowiązywać także w Fundacji PROJEKT ROZ.
-
Niewidzialne Dzieci w kontekstach
Kim są dzieci, które są niewidzialne dla systemu, lub co do których nie widzi się wystarczającego powodu istnienia i życia w godnych warunkach rozwojowych, edukacyjnych, rówieśniczych? Wymykają się, są niewidzialne lub spychane są na margines usług.
-
105 portretów Polek
Elżbieta Matusiak to bohaterka cyklu „105 portretów Polek”. W grudniu motywem przewodnim jest „Rodzina”.
Taki mój Portret przedstawiła Paulina Zywart.
-
Współpraca
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, Firmą Unit Unicorn i Fundacją PROJEKT ROZ.
-
Darowizna od opiekunów zastępczych
Zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, za zstępnych uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej …
-
Nic nie czuję
Na poziomie społecznym chcemy wytłumaczyć (…), kim są ci młodzi ludzie, którzy borykają się z problemami psychicznymi i co sprawia, że są zmuszeni sięgać po pomoc. To słowa twórców filmu „Nic nie czuję”.
-
NON-FICTION 2022
Rozmowa o pieczy zastępczej, przeprowadzona w czasie Festiwalu Non – Fiction w Krakowie w 2022 roku z Martą Wroniszewską i Elżbietą Matusiak
-
Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej
Deinstytucjonalizacja. Co o niej wiemy? To droga czy efekt? Czy zmierzamy w słusznym kierunku?
-
FAL Fun A-Long – Miłość do kwadratu
FAL (CAL+KAL) 'Miłość do kwadratu’ to wspólna przygoda szydełkowo-drutowa i wsparcie Fundacji PROJEKT ROZ. Jednocześnie propagowanie wiedzy o pieczy zastępczej.
-
Raport NIK – Za dużo domów dziecka, za mało rodzin zastępczych
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa o pieczy zastępczej. Zgodnie z jej postanowieniami państwo ma obowiązek zapewnić opiekę zastępczą dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych względów nie mogą sprawować nad nim opieki.
-
The Fosters
The Fosters – amerykański serial dramatyczny. Tak w dwóch słowach to serial o pieczy zastępczej.
-
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi. część 1
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi.
Część 1 – podręcznik -
MATEXI inspiruje i pomaga
Wspierać można w różny sposób. Taki pomysł na pomaganie ma MATEXI Polska.
-
Ozdoby świąteczne
Świąteczne ozdoby z różnych krajów świata, różnych kultur, różnych projektów, ale z tym samym przesłaniem: POKÓJ-WSPÓŁPRACA-ZROZUMIENIE
-
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszk. Wydawnictwo Agora. rok 2021
-
Zmiany w Fundacji
Nastąpiły, ustalane od pewnego czasu zmiany w Fundacji. Zmiany w Zarządzie w Radzie i adresie siedziby.
-
Kompetencje społeczne zawodowych rodziców zastępczych
Jan Basiaga i Iwona Łukasik prezentują badania własne dotyczące kompetencji społecznych zawodowych rodziców zastępczych – Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2020; 593 (8): 44-58
-
滋賀はどこにあるか知っていますか?
To cykl spotkań studentów z Uniwersytetu Shiga w Japonii z mieszkańcami „Małego Księcia” w Krakowie. To co poznane / oswojone, staje się przyjazne. Uczymy się od siebie.
-
Opowieści Nierodziców (?)
Warsztaty pisania osobistych historii które poprowadzi Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, psycholog z wykształcenia.