Niepokój przychodzi o zmierzchu
Autorstwa Olga Kulig
Niepokój przychodzi o zmierzchu to książka napisana przez 30-letnią holenderską autorkę Marieke Lucas Rijneveld, która została przetłumaczona na język polski z jej oryginalnego tytułu „De avond is ongemak.” Książka została zainspirowana śmiercią brata Marieke, gdy miała trzy latka.
Życie składa się z detali. Małych skrawków, momentów i przybliżeń. Ale co sprawia, że pojedyncze składniki tworzą wspólną i spójną całość? Co sprawia, że te detale utrzymują się w stałym położeniu względem siebie? Istnieje jakieś centrum grawitacyjne, wokół którego orbitują? Czy może bardziej prozaicznie, zostały sklejone ze sobą nawzajem magicznym spoiwem? Co nadaje im stałą strukturę?
Załóżmy, że istnieje jakaś bliżej nieokreślona siła, która utrzymuje detale życia w ruchu i wzajemnej relacji. Która nadaje im wspólny kierunek i wspólną tożsamość. Strukturę właśnie. Czy, żeby takie życie, rozumiane jako zbiór detali, zadziałało, muszą zostać spełnione konkretne warunki? Czy muszą zostać zawarte w nim na stałe wszystkie dane i nabyte elementy?
A co, gdy jednego elementu nagle zabraknie?
Na przykład śmierdzącego kremu krowiego wcieranego w twarz przez troskliwą mamę? Żółtej warstwy śmietany przyklejającej się do podniebienia? Niesfornego loczka na czole?
Czy pozostanie po nich na zawsze wyrwa? Czy z czasem taka wyrwa, pustka, zapełni się czymś nowym? Pojedyncze detale delikatnie i wolno, acz nieustępliwie, zaczną zmieniać własną trajektorię, powracając tym samym to poprzedniego układu sił? Zapełnią pustkę, odzyskując status quo sprzed utraty? Albo chociaż zamaskują? Czy może jednak nie da się uratować takiego uszczerbionego tu i teraz i należy jak najszybciej przekonwertować wszystkie pozostałe detale i warunki, póki jeszcze ciągłość owej struktury trwa?
A może równowaga zostanie zaburzona już na stałe i detale rozsypią się bezładnie, pozbawione skupiającej je siły?
Nad dynamiką tych zjawisk zastanawia się Marieke Lucas Rijneveld w swojej zachwycającej książce ” Niepokój przychodzi o zmierzchu”. Młoda holenderka, słusznie nagrodzona nagrodą Bookera, przygląda się mechanizmowi życia i konsekwencjom, wynikającym z zaburzenia układu sił.
Przaśność wiejskiego życia jest tu tłem dla historii rodzinnej traumy. Wzajemne relacje, oczekiwania, lęki, opowiedziane z perspektywy dziesięcioletniej narratorki pulsują od ciężaru poczucia winy. Gęsta od detali proza przytłacza swoim realizmem. Świat tyleż prawdziwy, co brutalny.
Prawdziwy, co brutalny.
Śmierć najstarszego dziecka w rodzinie zapoczątkowała reakcję łańcuchową rozpadu. Poszczególni członkowie rodziny, którzy wcześniej stanowili całość, zamykają się we własnym bólu. Otulają się żalem i wyrzutami sumienia, jak ciepłą budrysówką. Zdaje się, że jeżeli jest obecnie jakiś wspólny mianownik dla tej rodziny, to jest nim samotność. Wdarła się między domowników i doprowadziła do dezintegracji relacji i emocji. Rodzice nie zajmują się dziećmi, dzieci obmyślają prawdopodobne i nieprawdopodobne rodzaje śmierci rodziców. Dla wprawy, żeby drugi raz nie dać się zaskoczyć. Jedynymi przejawami uczuć dzieci są nowe tiki.
„Ojciec i matka nie widzą naszych tików. Nie zorientowali się, że im mniej reguł, tym więcej sami ich wymyślamy.”*
Czyli reguły. Reguły są w stanie utrzymać planetarny ruch życia. Zachować równowagę w rozerwanej strukturze detali. Reguły mogą przywrócić rytm, puls. Krok za krokiem wyprowadzić z traumy. Zapełnić zagłębienie w materacu zmarłego. Oddać sens. Przywrócić logikę. Nawet jeśli regułą ma się stać umartwianie, zadręczanie i okaleczanie. Zgodnie z dynamiką Newtona siła odśrodkowa i dośrodkowa równoważą się. Wspólny kierunek, różne wektory. Zatem tezę należy zastąpić antytezą. Troskę – masochizmem. Dziecięcą niewinność – pobudzeniem seksualnym. Prawdę – fikcją. Życie – śmiercią.
A może taka naruszona już struktura życia przeplatana dziecięcymi imaginacjami i doświadczeniami nie podlega prawom fizyki? I nie da się jej naprawić prostą logiką. Może starożytni mieli do rację? Zdradzi nas ta logika. Astronomia zresztą też.
Okrutny Bóg żąda ofiar. Płacz zostaje zastąpiony szaleństwem.
Można zgasić światło.
—-
*M.L. Rijneveld, „Niepokój przychodzi o zmierzchu”, wyd. LIterackie, Kraków 2021, str. 84
Więcej rekomendowanych książek znajdziecie tutaj.
-
Mówimy o tym głośno
Najwyższy czas przekazać informacje o tym jak bardzo są potrzebni opiekunowie/rodzice zastępczy, dlaczego ich nie ma i co można zrobić, żeby nie tylko zostali ci którzy już tworzą rodziny zastępcze, ale pojawiali się kolejni kandydaci do ich prowadzenia.
-
Standardy Ochrony Małoletnich
15 sierpnia 2024, na mocy ustawy Kamilka, w całej Polsce zaczynają obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Dzisiaj zaczęły obowiązywać także w Fundacji PROJEKT ROZ.
-
Niewidzialne Dzieci w kontekstach
Kim są dzieci, które są niewidzialne dla systemu, lub co do których nie widzi się wystarczającego powodu istnienia i życia w godnych warunkach rozwojowych, edukacyjnych, rówieśniczych? Wymykają się, są niewidzialne lub spychane są na margines usług.
-
105 portretów Polek
Elżbieta Matusiak to bohaterka cyklu „105 portretów Polek”. W grudniu motywem przewodnim jest „Rodzina”.
Taki mój Portret przedstawiła Paulina Zywart.
-
Współpraca
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, Firmą Unit Unicorn i Fundacją PROJEKT ROZ.
-
Darowizna od opiekunów zastępczych
Zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, za zstępnych uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej …
-
Nic nie czuję
Na poziomie społecznym chcemy wytłumaczyć (…), kim są ci młodzi ludzie, którzy borykają się z problemami psychicznymi i co sprawia, że są zmuszeni sięgać po pomoc. To słowa twórców filmu „Nic nie czuję”.
-
NON-FICTION 2022
Rozmowa o pieczy zastępczej, przeprowadzona w czasie Festiwalu Non – Fiction w Krakowie w 2022 roku z Martą Wroniszewską i Elżbietą Matusiak
-
Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej
Deinstytucjonalizacja. Co o niej wiemy? To droga czy efekt? Czy zmierzamy w słusznym kierunku?
-
FAL Fun A-Long – Miłość do kwadratu
FAL (CAL+KAL) 'Miłość do kwadratu’ to wspólna przygoda szydełkowo-drutowa i wsparcie Fundacji PROJEKT ROZ. Jednocześnie propagowanie wiedzy o pieczy zastępczej.
-
Raport NIK – Za dużo domów dziecka, za mało rodzin zastępczych
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa o pieczy zastępczej. Zgodnie z jej postanowieniami państwo ma obowiązek zapewnić opiekę zastępczą dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych względów nie mogą sprawować nad nim opieki.
-
The Fosters
The Fosters – amerykański serial dramatyczny. Tak w dwóch słowach to serial o pieczy zastępczej.
-
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi. część 1
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi.
Część 1 – podręcznik -
MATEXI inspiruje i pomaga
Wspierać można w różny sposób. Taki pomysł na pomaganie ma MATEXI Polska.
-
Ozdoby świąteczne
Świąteczne ozdoby z różnych krajów świata, różnych kultur, różnych projektów, ale z tym samym przesłaniem: POKÓJ-WSPÓŁPRACA-ZROZUMIENIE
-
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszk. Wydawnictwo Agora. rok 2021
-
Zmiany w Fundacji
Nastąpiły, ustalane od pewnego czasu zmiany w Fundacji. Zmiany w Zarządzie w Radzie i adresie siedziby.
-
Kompetencje społeczne zawodowych rodziców zastępczych
Jan Basiaga i Iwona Łukasik prezentują badania własne dotyczące kompetencji społecznych zawodowych rodziców zastępczych – Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2020; 593 (8): 44-58
-
滋賀はどこにあるか知っていますか?
To cykl spotkań studentów z Uniwersytetu Shiga w Japonii z mieszkańcami „Małego Księcia” w Krakowie. To co poznane / oswojone, staje się przyjazne. Uczymy się od siebie.
-
Opowieści Nierodziców (?)
Warsztaty pisania osobistych historii które poprowadzi Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, psycholog z wykształcenia.