Biegając z nożyczkami
Autorstwa Olga Kulig
Ksiażka Augusten Burroughs’, Biegajac z nożyczkami była wydana przez Wydawnictwo Sonią Draga w roku 2008, wydanie III.
Gdy życie daje ci cytryny, zrób lemoniadę. A gdy życie daje ci szalonych, niezrównoważonych rodziców i opiekunów, opisz swoje dzieciństwo i zostań cenionym pisarzem.
Taki przepis na sukces w życiu wykorzystał Augusten Burroughs, autor autobiograficznej książki „Biegając z nożyczkami”. Oczywiście, gdyby nie wrodzony talent, garść dystansu i tona poczucia humoru dodane do tej receptury, mógłby wyjść zakalec. Ale nie, czytelnik dostaje prawdziwe cacuszko, słodko-gorzki opis dorastania „normalnego” nastolatka w nienormalnym i jak najbardziej chaotycznym świecie.
Świat, którym przyszło dorastać Augusten’owi Burroughs’owi jest tak nieprawdopodobny, absurdalny i szalony, że autorowi nie pozostało już nic innego jak się śmiać. Zamienianie negatywnych chwil w zabawne jest niezawodnym sposobem na przetrwanie, przejawem instynktu samozachowawczego i jak się zdaje, główną specjalnością autora. Zatem:
Ameryka, lata siedemdziesiąte.
Występują:
Ojciec – wykładowca uniwersytecki z poważną depresją, agresywny alkoholik.
Matka – niespełniona poetka, popadająca coraz głębiej w chorobę psychiczną.
Starszy brat – bezduszny geniusz, który w wieku szesnastu lat rzuca szkołę i rodzinę, zdiagnozowany później jako aspergerowiec.
Narrator/autor – młodsze dziecko w rodzinie, homoseksualista przejawiający zachowania kompulsywne.
Doktor Finch – psychiatra i terapeuta rodziny, stąpający po cienkiej linii oddzielającej geniusz od szaleństwa (no dobra, zaspojleruję, jest kompletnie szalony).
Rodzina doktora Fincha – część stanowi faktycznie biologicznych krewnych, część to byli lub obecni pacjenci, jednych i drugich trudno od siebie odróżnić.
Książka
Książka zaczyna się od awantury między rodzicami, krwawej awantury, której świadkiem jest ośmioletni wtedy narrator. Później napięcie rośnie i jest tylko gorzej.
Rozwód rodziców jest do przewidzenia. Kłopoty młodego narratora w szkole również. Ale dlaczego psychiatra zostaje prawnym opiekunem Augusten’a, a sam nastoletni autor przeprowadza się na stałe do domu Fincha? Domu będącego mieszaniną scenerii z imaginarium Harrego Pottera i świata horrorów Kinga? Domu,w którym każdy robi co i kiedy chce, a osoba trzynastoletnia uznawana jest za dorosłą. Gdzie bożonarodzeniowa choinka, a raczej jej pozostałości, „zdobią” salon jeszcze w maju.
Augusten błyskotliwie i z humorem opisuje ekscentryczność mieszkańców domu. Ich zabawne dziwactwa, ale też niebezpieczne szaleństwa. Przyjacielskie relacje, ale i wymuszenia, manipulacje i wykorzystywanie.
To nie wszystko.
Opisuje kolejne miłostki swojej matki i warsztaty pisarstwa dla lesbijek, które prowadzi w swoim salonie.
Opisuje też swoją inicjację i pierwsze kontakty seksualne, które zgodnie z ówczesnymi i obecnymi standardami podlegają pod molestowanie nieletnich, a które były w pełni aprobowane zarówno przez matkę autora jak i doktora Fincha.
I to nadal nie wszystko.
Jest też cały rozdział poświęcony katalogowaniu i odszyfrowywaniu specjalnych wiadomości od Boga przesyłanych domownikom w postaci ekskrementów doktora Fincha.
I to nadal nie wszystko…
Ale czy ktokolwiek w to uwierzy?
? Więcej rekomendowanych książek znajdziecie tutaj.
-
Mówimy o tym głośno
Najwyższy czas przekazać informacje o tym jak bardzo są potrzebni opiekunowie/rodzice zastępczy, dlaczego ich nie ma i co można zrobić, żeby nie tylko zostali ci którzy już tworzą rodziny zastępcze, ale pojawiali się kolejni kandydaci do ich prowadzenia.
-
Standardy Ochrony Małoletnich
15 sierpnia 2024, na mocy ustawy Kamilka, w całej Polsce zaczynają obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Dzisiaj zaczęły obowiązywać także w Fundacji PROJEKT ROZ.
-
Niewidzialne Dzieci w kontekstach
Kim są dzieci, które są niewidzialne dla systemu, lub co do których nie widzi się wystarczającego powodu istnienia i życia w godnych warunkach rozwojowych, edukacyjnych, rówieśniczych? Wymykają się, są niewidzialne lub spychane są na margines usług.
-
105 portretów Polek
Elżbieta Matusiak to bohaterka cyklu „105 portretów Polek”. W grudniu motywem przewodnim jest „Rodzina”.
Taki mój Portret przedstawiła Paulina Zywart.
-
Współpraca
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, Firmą Unit Unicorn i Fundacją PROJEKT ROZ.
-
Darowizna od opiekunów zastępczych
Zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, za zstępnych uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej …
-
Nic nie czuję
Na poziomie społecznym chcemy wytłumaczyć (…), kim są ci młodzi ludzie, którzy borykają się z problemami psychicznymi i co sprawia, że są zmuszeni sięgać po pomoc. To słowa twórców filmu „Nic nie czuję”.
-
NON-FICTION 2022
Rozmowa o pieczy zastępczej, przeprowadzona w czasie Festiwalu Non – Fiction w Krakowie w 2022 roku z Martą Wroniszewską i Elżbietą Matusiak
-
Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej
Deinstytucjonalizacja. Co o niej wiemy? To droga czy efekt? Czy zmierzamy w słusznym kierunku?
-
FAL Fun A-Long – Miłość do kwadratu
FAL (CAL+KAL) 'Miłość do kwadratu’ to wspólna przygoda szydełkowo-drutowa i wsparcie Fundacji PROJEKT ROZ. Jednocześnie propagowanie wiedzy o pieczy zastępczej.
-
Raport NIK – Za dużo domów dziecka, za mało rodzin zastępczych
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa o pieczy zastępczej. Zgodnie z jej postanowieniami państwo ma obowiązek zapewnić opiekę zastępczą dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych względów nie mogą sprawować nad nim opieki.
-
The Fosters
The Fosters – amerykański serial dramatyczny. Tak w dwóch słowach to serial o pieczy zastępczej.
-
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi. część 1
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi.
Część 1 – podręcznik -
MATEXI inspiruje i pomaga
Wspierać można w różny sposób. Taki pomysł na pomaganie ma MATEXI Polska.
-
Ozdoby świąteczne
Świąteczne ozdoby z różnych krajów świata, różnych kultur, różnych projektów, ale z tym samym przesłaniem: POKÓJ-WSPÓŁPRACA-ZROZUMIENIE
-
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszk. Wydawnictwo Agora. rok 2021
-
Zmiany w Fundacji
Nastąpiły, ustalane od pewnego czasu zmiany w Fundacji. Zmiany w Zarządzie w Radzie i adresie siedziby.
-
Kompetencje społeczne zawodowych rodziców zastępczych
Jan Basiaga i Iwona Łukasik prezentują badania własne dotyczące kompetencji społecznych zawodowych rodziców zastępczych – Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2020; 593 (8): 44-58
-
滋賀はどこにあるか知っていますか?
To cykl spotkań studentów z Uniwersytetu Shiga w Japonii z mieszkańcami „Małego Księcia” w Krakowie. To co poznane / oswojone, staje się przyjazne. Uczymy się od siebie.
-
Opowieści Nierodziców (?)
Warsztaty pisania osobistych historii które poprowadzi Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, psycholog z wykształcenia.