Shazam!
Autorstwa Aga Szmaja-Nosan
„Shazam!”, to film fantazy, będący niezobowiązującą i udaną komedią o jednym z superbohaterów serii komiksów DC. Świetnie nadaje się zarówno dla młodzieży, jak i widza dorosłego parodiując gatunek.
Na początku poznajemy krótko magiczne wydarzenie z życia pewnego chłopca z 1974 roku, jadącego w samochodzie z bratem i ojcem, którzy traktują go ozięble, krytycznie i bezlitośnie. W trakcie wycieczki chłopiec teleportuje się wewnątrz mrocznej twierdzy, której ściany podpierają demoniczne posągi. W głębi na tronie siedzi starzec – dziedzic niezwykłych mocy. Ze względu na słabnące siły i zaawansowany wiek szuka swego następcy. Chłopiec zostaje poddany próbie „czystości serca”, której jednak nie zdaje. Gdy zawodzi Czarodzieja słyszy, że „nigdy nie będzie godny” poznać magicznej tajemnicy.
Po wielu latach, jako dobrze usytuowany finansowo mężczyzna, pełen urazy, kieruje badaniami, które mają doprowadzić go ponownie do Czarodzieja. Gdy jego plan się urzeczywistnia, decyduje się na uwolnienie zamkniętych w skamielinach potworów i daje się zawładnąć rządzą zemsty i czynienia zła.
Billy Batson
Następnie przenosimy się do współczesnej Filadelfii, gdzie spotykamy Billy’ego Batsona – niepokornego nastolatka, który poszukuje swojej matki. Billy wychowywany jest w Domu Dziecka. Był już kilkukrotnie umieszczany w rodzinie zastępczej, jednak żadna z prób nie powiodła się. Chłopiec jest przekonany, że biologiczna matka w końcu się nim zajmie i że utracił ją przypadkiem. W filmie jesteśmy świadkami kolejnego powierzenia Billy’ego. W polskim systemie można by powiedzieć, że to rodzinny dom dziecka. Nowi opiekunowie dają wychowankom swobodę uczuć, niezbędne wsparcie, zrozumienie dla trudności przeżywanych w nowym otoczeniu.
Pewnego wieczoru Billy trafia do twierdzy Czarodzieja, który w ciągu ostatnich lat ciągle szuka swego następcy. Tym razem Mistrz rozpoznaje w chłopcu dobro, którego on sam nie dostrzega i przekazuje mu nadludzkie moce. Chłopiec zmienia się w rosłego mężczyznę w kostiumie superbohatera. Niestety Czarodziej oddaje ducha wraz z przekazaniem swej magii i Billy zmuszony jest samodzielnie odkrywać swoje zdolności. Z czasem, świadom swoich możliwości, staje do walki ze złem.
Pomimo bardzo zabawnego wydźwięku filmu, na myśl przychodzą istotne wątki, jakie porusza. Przede wszystkim dotyczą one dzieci, ich wrażliwości, wpływu dorosłych na przyszłość. Bohaterowie dzielą dobro i zło, jednak każdy z nich zaczynał jako niewinne dziecko, pełne potrzeb, bogate w wyobraźnię, szukające miłości. Przykra metamorfoza pierwszego bohatera była w dużej mierze podyktowana brakiem zrozumienia ze strony brata i ojca. Chłopiec słysząc wielokrotnie, że nigdy nie będzie wystarczająco dobry, poświęcił całe życie na udowadnianiu tego, czego jest wart. Jako dorosły mężczyzna nadal szuka aprobaty i mści się za wszystkie przykrości jakie dotknęły go w dzieciństwie.
Odróżnienie dobra od zła
Rzeczywistość niejednokrotnie pokazuje z jaką intensywnością nasze słowa są odbierane przez dzieci. Uwagi dotyczące nas lub otoczenia kształtują światopogląd. To dorośli uczą odróżniać dobro od zła, nie zawsze zamierzenie. Niestety czasem okazując się właśnie tym złem, odciskają piętno na dzieciach, które nie znały go wcześniej.
Grupa dzieci, która reprezentuje w filmie „Shazam!” dobro i zwycięstwo, złożona jest z wychowanków Domów Dziecka. Są to bardzo młode osoby już doświadczone przez los. Dzięki nowym opiekunom, wykazującym się zrozumieniem i starającym się przekazać możliwie jak najwięcej pozytywnych emocji, dzieci odzyskują równowagę i czują się kochane oraz potrzebne. Mimo braku więzi biologicznych wspólnie tworzą prawdziwą rodzinę, otaczają się wsparciem i darzą tolerancją dla potrzeb drugiej osoby. Jest to grupa osób, którą mogły zniszczyć wydarzenia z przeszłości, ale z odrobiną pomocy zyskali nową siłę. Dysponując wielkim hartem ducha, mogą zmierzyć się z dalszymi przeciwnościami losu. A poznając czym jest miłość i troska, wydobywają na wierzch „czystość serca”, która daje nadprzyrodzone moce i szerzy się wśród innych.
„Jestem matką zastępczą. A jaka jest twoja moc?” – sprawdź gdzie w filmie pojawia się taki napis.
-
Mówimy o tym głośno
Najwyższy czas przekazać informacje o tym jak bardzo są potrzebni opiekunowie/rodzice zastępczy, dlaczego ich nie ma i co można zrobić, żeby nie tylko zostali ci którzy już tworzą rodziny zastępcze, ale pojawiali się kolejni kandydaci do ich prowadzenia.
-
Standardy Ochrony Małoletnich
15 sierpnia 2024, na mocy ustawy Kamilka, w całej Polsce zaczynają obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Dzisiaj zaczęły obowiązywać także w Fundacji PROJEKT ROZ.
-
Niewidzialne Dzieci w kontekstach
Kim są dzieci, które są niewidzialne dla systemu, lub co do których nie widzi się wystarczającego powodu istnienia i życia w godnych warunkach rozwojowych, edukacyjnych, rówieśniczych? Wymykają się, są niewidzialne lub spychane są na margines usług.
-
105 portretów Polek
Elżbieta Matusiak to bohaterka cyklu „105 portretów Polek”. W grudniu motywem przewodnim jest „Rodzina”.
Taki mój Portret przedstawiła Paulina Zywart.
-
Współpraca
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, Firmą Unit Unicorn i Fundacją PROJEKT ROZ.
-
Darowizna od opiekunów zastępczych
Zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, za zstępnych uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej …
-
Nic nie czuję
Na poziomie społecznym chcemy wytłumaczyć (…), kim są ci młodzi ludzie, którzy borykają się z problemami psychicznymi i co sprawia, że są zmuszeni sięgać po pomoc. To słowa twórców filmu „Nic nie czuję”.
-
NON-FICTION 2022
Rozmowa o pieczy zastępczej, przeprowadzona w czasie Festiwalu Non – Fiction w Krakowie w 2022 roku z Martą Wroniszewską i Elżbietą Matusiak
-
Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej
Deinstytucjonalizacja. Co o niej wiemy? To droga czy efekt? Czy zmierzamy w słusznym kierunku?
-
FAL Fun A-Long – Miłość do kwadratu
FAL (CAL+KAL) 'Miłość do kwadratu’ to wspólna przygoda szydełkowo-drutowa i wsparcie Fundacji PROJEKT ROZ. Jednocześnie propagowanie wiedzy o pieczy zastępczej.
-
Raport NIK – Za dużo domów dziecka, za mało rodzin zastępczych
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa o pieczy zastępczej. Zgodnie z jej postanowieniami państwo ma obowiązek zapewnić opiekę zastępczą dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych względów nie mogą sprawować nad nim opieki.
-
The Fosters
The Fosters – amerykański serial dramatyczny. Tak w dwóch słowach to serial o pieczy zastępczej.
-
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi. część 1
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi.
Część 1 – podręcznik -
MATEXI inspiruje i pomaga
Wspierać można w różny sposób. Taki pomysł na pomaganie ma MATEXI Polska.
-
Ozdoby świąteczne
Świąteczne ozdoby z różnych krajów świata, różnych kultur, różnych projektów, ale z tym samym przesłaniem: POKÓJ-WSPÓŁPRACA-ZROZUMIENIE
-
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszk. Wydawnictwo Agora. rok 2021
-
Zmiany w Fundacji
Nastąpiły, ustalane od pewnego czasu zmiany w Fundacji. Zmiany w Zarządzie w Radzie i adresie siedziby.
-
Kompetencje społeczne zawodowych rodziców zastępczych
Jan Basiaga i Iwona Łukasik prezentują badania własne dotyczące kompetencji społecznych zawodowych rodziców zastępczych – Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2020; 593 (8): 44-58
-
滋賀はどこにあるか知っていますか?
To cykl spotkań studentów z Uniwersytetu Shiga w Japonii z mieszkańcami „Małego Księcia” w Krakowie. To co poznane / oswojone, staje się przyjazne. Uczymy się od siebie.
-
Opowieści Nierodziców (?)
Warsztaty pisania osobistych historii które poprowadzi Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, psycholog z wykształcenia.