Sam, liczy się tylko miłość
Autorstwa Aga Szmaja - Nosan
“I am Sam”, w języku polskim „Sam”, to niezwykły film o mocy rodzinnych więzi, który budzi w widzu wewnętrzną dyskusję dotyczącą istoty relacji między dzieckiem, a rodzicem. Historia pięknej ojcowskiej miłości, która wyciska cichą, niewymuszoną łzę nawet z najtwardszego miłośnika kina akcji.
Amerykański film który pojawił się w kinach 2001, był współtworzony i reżyserowany przez Jessie Nelson.
Tytułowy bohater – Sam Dawson (genialny w tej roli Sean Penn) jest intelektualnie opóźniony, przejawia też zachowania autystyczne. Pracuje w kawiarni Starbucks i jest osobą niezależną mimo swej choroby. Wzbudza wielką sympatię u klientów, jak i nas widzów swoją życzliwością, szczerością i niezwykłą starannością.
Już w pierwszych scenach filmu klaruje się tematyka filmu, gdy Sam zostaje ojcem pozostawionym z noworodkiem przed budynkiem szpitala, w którym dziecko przyszło na świat. Znajduje się w niezwykle trudnej sytuacji, nie mając pojęcia o opiece nad maleństwem, podejmuje wyzwanie, mimo że cechuje go dojrzałość 7-letniego chłopca. Wraz z pomocą przyjaciół i piosenek The Beatles udaje mu się wychować bystrą, odpowiedzialną i empatyczną dziewczynkę – Lucy Diamond (mała Dakota Fanning).
Życie Dawsonów zostaje zakłócone w dniu jej urodzin, gdy Pomoc Społeczna, opierając się na obserwacjach pedagogów szkolnych Lucy, umieszcza ją w rodzinie zastępczej, twierdząc, że ojciec jest dla dziewczynki nieodpowiednim opiekunem przez swoje ograniczenia. Rozpoczyna się długa i nierówna walka Sama o opiekę nad Lucy, w której pomaga mu jeden z najlepszych adwokatów w mieście – Rita Harrison Williams (Michelle Pfeiffer), kobieta nie znająca porażki w życiu zawodowym, ale borykająca się z trudnościami w życiu prywatnym.
Film Jessie’go Nelsona, Sam, jest melodramatem pełnym humorystycznych rozwiązań. Ogląda się go z zapartym tchem, do końca walcząc o Lucy, jak i własne stanowisko w osądzie możliwości opiekuńczych Sama nad swoja córką.
Można mieć do filmu zastrzeżenia, choćby ze względu na współczesne realia, które w moim wyobrażeniu uniemożliwiłyby wychowywanie dziecka osobie takiej, jak Sam przez 7 lat. Z drugiej, strony argumenty w filmie dotykają sedna relacji rodzinnych, będących podstawą dla okresu dzieciństwa, które owocuje w późniejszych latach życia każdego z nas. Mocno podkreślone są emocje i elementy, które realnie budują rodzinę. Bo czy wielu z nas utożsamia rodzicielstwo z tabliczką mnożenia, czy z analizą literatury? Rodzice pokazują nam, czym jest troska i poświęcenie, przede wszystkim są wzorem, który jako dzieci naśladujemy. Sam odkrywa przed nami w najprostszy sposób filary dobrego rodzicielstwa, a zarazem szczęśliwego dzieciństwa : „Chodzi o stałość, cierpliwość, o słuchanie i o udawania że się słucha, jak się już nie może słuchać. I chodzi o miłość”.
-
Mówimy o tym głośno
Najwyższy czas przekazać informacje o tym jak bardzo są potrzebni opiekunowie/rodzice zastępczy, dlaczego ich nie ma i co można zrobić, żeby nie tylko zostali ci którzy już tworzą rodziny zastępcze, ale pojawiali się kolejni kandydaci do ich prowadzenia.
-
Standardy Ochrony Małoletnich
15 sierpnia 2024, na mocy ustawy Kamilka, w całej Polsce zaczynają obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Dzisiaj zaczęły obowiązywać także w Fundacji PROJEKT ROZ.
-
Niewidzialne Dzieci w kontekstach
Kim są dzieci, które są niewidzialne dla systemu, lub co do których nie widzi się wystarczającego powodu istnienia i życia w godnych warunkach rozwojowych, edukacyjnych, rówieśniczych? Wymykają się, są niewidzialne lub spychane są na margines usług.
-
105 portretów Polek
Elżbieta Matusiak to bohaterka cyklu „105 portretów Polek”. W grudniu motywem przewodnim jest „Rodzina”.
Taki mój Portret przedstawiła Paulina Zywart.
-
Współpraca
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, Firmą Unit Unicorn i Fundacją PROJEKT ROZ.
-
Darowizna od opiekunów zastępczych
Zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, za zstępnych uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej …
-
Nic nie czuję
Na poziomie społecznym chcemy wytłumaczyć (…), kim są ci młodzi ludzie, którzy borykają się z problemami psychicznymi i co sprawia, że są zmuszeni sięgać po pomoc. To słowa twórców filmu „Nic nie czuję”.
-
NON-FICTION 2022
Rozmowa o pieczy zastępczej, przeprowadzona w czasie Festiwalu Non – Fiction w Krakowie w 2022 roku z Martą Wroniszewską i Elżbietą Matusiak
-
Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej
Deinstytucjonalizacja. Co o niej wiemy? To droga czy efekt? Czy zmierzamy w słusznym kierunku?
-
FAL Fun A-Long – Miłość do kwadratu
FAL (CAL+KAL) 'Miłość do kwadratu’ to wspólna przygoda szydełkowo-drutowa i wsparcie Fundacji PROJEKT ROZ. Jednocześnie propagowanie wiedzy o pieczy zastępczej.
-
Raport NIK – Za dużo domów dziecka, za mało rodzin zastępczych
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce ustawa o pieczy zastępczej. Zgodnie z jej postanowieniami państwo ma obowiązek zapewnić opiekę zastępczą dziecku, którego rodzice biologiczni z różnych względów nie mogą sprawować nad nim opieki.
-
The Fosters
The Fosters – amerykański serial dramatyczny. Tak w dwóch słowach to serial o pieczy zastępczej.
-
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi. część 1
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pytania i odpowiedzi.
Część 1 – podręcznik -
MATEXI inspiruje i pomaga
Wspierać można w różny sposób. Taki pomysł na pomaganie ma MATEXI Polska.
-
Ozdoby świąteczne
Świąteczne ozdoby z różnych krajów świata, różnych kultur, różnych projektów, ale z tym samym przesłaniem: POKÓJ-WSPÓŁPRACA-ZROZUMIENIE
-
Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Paweł Piotr Reszk. Wydawnictwo Agora. rok 2021
-
Zmiany w Fundacji
Nastąpiły, ustalane od pewnego czasu zmiany w Fundacji. Zmiany w Zarządzie w Radzie i adresie siedziby.
-
Kompetencje społeczne zawodowych rodziców zastępczych
Jan Basiaga i Iwona Łukasik prezentują badania własne dotyczące kompetencji społecznych zawodowych rodziców zastępczych – Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2020; 593 (8): 44-58
-
滋賀はどこにあるか知っていますか?
To cykl spotkań studentów z Uniwersytetu Shiga w Japonii z mieszkańcami „Małego Księcia” w Krakowie. To co poznane / oswojone, staje się przyjazne. Uczymy się od siebie.
-
Opowieści Nierodziców (?)
Warsztaty pisania osobistych historii które poprowadzi Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, psycholog z wykształcenia.