Projekt roz logo

Autorstwa Olga Kulig

Okładka książka Keith Stuart - Chłopiec z klocków

Chłopiec z klocków, oryginalnie 'A Boy Made of Blocks’, to książka Keth Stuart, która była przetłumaczona przez Anne Rajca-Salata i wydana przez Wydawnictwo MUZA S.A. w 2018 roku.

Minecraft to gra komputerowa przypominająca zabawę klockami. Mamy w niej do dyspozycji kilkadziesiąt różnych sześciennych bloków, które składają się na wirtualny świat. Możemy wydobywać te bloki, przetwarzać i budować z nich narzędzia, sprzęty lub skomplikowane konstrukcje. Gra ma wiele wymiarów i możliwych strategii zastosowania, możemy budować i konstruować, hodować i zbierać, odkrywać lub walczyć z potworami. Jednym słowem samodzielnie kreujemy świat. Potwory jednak mogą odbierać punkty doświadczenia, jak na przykład Creeper, który cicho podchodzi do gracza, a gdy jest już wystarczająco blisko wybucha niszcząc samego gracza jak i wszystkie okoliczne bloki. Taki niewidzialny Creeper zniszczył życie Alexa, narratora w książce „Chłopiec z klocków”.

Trzydziestotrzyletni Alex nie umie poradzić sobie z problemami w małżeństwie. Zamiast bardziej się zaangażować, ucieka w pracę. Jego autystyczny syn wzbudza w nim wybuchową mieszankę gniewu, frustracji, bezsilności i poczucia winy. Ostatecznie żona Alexa, Jody, decyduje się na próbną separację. Życie Alexa z dnia na dzień zostaje wywrócone do góry nogami, na domiar złego traci jeszcze pracę. Dzięki przyjaciołom udaje mu się przetrwać najtrudniejsze chwile i odnaleźć w sobie motywację do odbudowania własnego życia. Zaczyna od stworzenia lepszych relacji z synem. Z pomocą przychodzi Minecraft. To co w realnym świecie było zbyt trudne i skomplikowane dla chłopca, udaje się łatwo przepracować w wirtualnym, uporządkowanym świecie sześcianów. Alex odkrywa swoje dziecko na nowo, pierwszy raz ma okazję obserwować kreatywność, zapał i radość Sama. To zupełnie nowe doświadczenia zarówno dla ojca jak i dla syna. Daje to Alexowi siłę do uporania się z traumatyczną przeszłością i stanowi pierwszy krok do budowy nowego życia.

Keith Stuart stworzył w książce obraz codzienności jaka towarzyszy rodzinom wychowującym autystyczne dziecko. Książka jest tym bardziej autentyczna, że autor inspirował się własnymi doświadczeniami. Też ma autystycznego syna. Też grają razem w Minecraft.

Więcej rekomendowanych książek znajdziecie tutaj.

Ostatnio dodane wpisy. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wpisami.